Sağlık sitesi

Bağırsak Kurdu (Parazit) Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak kurdu nasıl dökülür?

Bağırsak kurtları, beyaz solucanı andıran görünüşteki parazit canlılardır.  Bağırsak kurtlarının vücudumuzda konakladığı yerler ise normalde ince ve kalın bağırsaklardır. Ancak aşırı kıl kurdu istilalarında parazitlerin kalın bağırsaktan çıkarak mesaneye göç ettiği durumlar olabilir. Bağırsak kurtları yumurtayla üreyen canlılardır. İnsanlara bulaşması da genellikle yumurtalarının bir şekilde insan vücuduna giriş yapmasıyla olur. Türkiye’de en sık görülen parazit kıl kurdudur. Kıl kurdu birkaç milimetre çapında ve birkaç santimetre boyunda olur. Tenyaların boyu ise tedavi edilmediği takdirde birkaç metreyi bulabilir.

Nasıl Bulaşırlar

İşlenmiş et ürünleri hijyensiz ortamlarda üretildiğinde özellikle tenyaları barındırırlar. Hijyen koşulları sağlanamadığı için ülkemizde etli çiğ köftenin satışı yasaklanmış durumdadır zaten. Pis sular ve pis sularla sulanmış sebzeler de vücudumuza çeşitli parazit yumurtalarını taşır. Sebzelerin iyi yıkanması ve mümkünse sirkeli suda bekletilmesi çok önemlidir. Sebzeleri yıkamadan önce de kendi ellerimizi yıkamalıyız. Parazitler topraktan ve hayvan dışkılarından da bulaşabilirler. Kıl kurdu havadan bile bulaşabilir. Parazitlerin aynı ortamda yaşayan kişilerden birbirine bulaşma ihtimali çok yüksektir. Çocuklar hijyen kurallarını yeterince bilmediği için çocuklara bulaşma ihtimali çok daha fazladır.

 

Belirtileri ve Tanısı

Bağırsak parazitlerinin birçok çeşidi vardır. Belirtiler de parazitin cinsine ve miktarına göre değişebilir. Bazen hiçbir belirtisi olmayabilir.

 • Garip karın ağrıları
 • Sık sık ishal ve kabızlıkla karşılaşılması
 • Huzursuzluk,
 • Makat bölgesinde kaşıntı
 • Hafif mide bulantıları
 • İştahsızlık ya da aşırı yeme gibi beslenme bozuklukları
 • Kansızlık ve vitamin eksikliği
 • Halsizlik
 • Geceleri diş gıcırdatma ve yastığa salya akması

bağırsak-kurdu--UzmanTedavi.NET

Bu belirtilerden bazılarını gözlemliyorsanız bir parazitoloji uzmanına giderek tahlil yaptırmasını istemeniz iyi olacaktır. Şunu da unutmamalısınız ki her tahlil doğru sonuç vermeyebilir, belirli aralıklarla tekrarlamak gerekir. İnce bağırsakta yaşayan parazitler besinlerinizin faydalı kısımlarını sizden önce emdiği için halsizlik, kansızlık ve vitamin eksikliği olur. Çengelli kurtlar ise doğrudan bağırsak çeperlerine yapışarak kan emerler. Bu da doğrudan kansızlığa neden olur. Ancak çok aşırı istisnai vakalar dışında parazitler bağırsağı delemezler. Kıl kurtları kalın bağırsakta yaşadığı için aldığımız besinlerden faydalanmamıza mani olamazlar. Ancak iştahımızı etkileyebilirler. Bağırsak kurtlarının etkileri karaciğere de zarar verebilir. Bağırsak kurtlarının düğümlenmesi gibi durumlar kabızlığa ve ishale neden olabilir.

Bağırsak Kurdu Tahlili Nasıl Yapılır?

Bağırsak kurdunun teşhisine öncelikle hastanın şikayetlerinin dinlenmesi gerekir. Hastanın çevresindeki insanlar arasında bağırsak parazitine yakalanan biri olup olmaması çok önemlidir . Hastanın yemek yediği, su içtiği ortamlar öğrenilir. Doktor bu verilere dayanarak şüphelenir ise gaita tahlili ister. Hastanın dışkı örneği incelenerek kesin teşhis koyulabilir. Dışkı testinin sonucundan emin olabilmek için en az 3-4 kez tekrarlamak gerekir. Çünkü her dışkı örneğinin içerisinde bağırsak kurdunun yumurtası olmayabilir. Kıl kurdunun teşhisinde kullanılan selofan bant her bağırsak kurdu teşhisinde kullanılamaz. Bunun sebebi ise tüm bağırsak kurdu çeşitlerinin yumurtalarını anüs çevresine bırakmamasıdır. Tam tersine kıl kurdunun yumurtası da dışkı örneğinde pek bulunmaz ve anüs çevresinde bulunur. Bu yüzden kıl kurdu tahlili anüs çevresine yapıştırılıp çekilerek kullanılan bantların incelenmesiyle yapılır.

Çocuklarda Parazit

Anne sütü emen çocuklarda genellikle parazit olmaz. Eğer parazit yumurtaları anne aracılığıyla geliyorsa durum farklıdır. Bulaşan parazitler çocuklar üzerinde pek çok olumsuz etki yapar. Bu etkilerden en sık görüleni yetersiz gelişimdir. Bağırsağa yerleşen bir parazit çocuğun sindirdiği besinine ortak olur. Böyle bir durumda kana karışan besin miktarı azalır ve çocuk yeterince gelişemez. Anneler gelişimi yetersiz çocukların tedavisini daha çok beslemekte arar. Ancak anneye düşen asıl görev çocuğu hastaneye götürerek gelişim yetersizliğinin altındaki sebebi bulmaya çalışmaktır. Hastanede çocuğa gözlem ve gerekli testler yapılır. Bunların sonucunda çocuğun vücudunda parazit olduğu tespit edilirse en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Çünkü parazitler tedavi edilmediği takdirde çocuklar için ölümcül olabilir. Ayrıca birçok parazit çocukların gelişimini olumsuz etkiler.

Çocuklarda-bağırsak-kurdu-UzmanTedavi.net

Çocuklarda Parazit Görülme Nedenleri Nelerdir?

 • Çocukların beslenmesi sırasında hijyene dikkat edilmemesi. (Biberonların veya çatal-kaşıkların temiz olmaması, çocuğun beslenme sırasında biberon ağzını kirli yerlere sürmesi)
 • Çocukların yaşamın ilk yıllarında merak nedeniyle çevredeki her nesneye dokunmak istemesi
 • Çocuklarda kirlilik algısı olmadığı için çamur gibi pis yerlere rahatlıkla temas edebilmesi
 • Çocukların diğer çocuklarla sürekli temas halinde olması
 • Anne-babaların çocuğa tuvalet konusunda yardımcı olmaması

Çocuklarda Parazit Belirtileri

 • Uyku sırasında ağızdan salya gelmesi (En karakteristik belirtidir)
 • Çocuğun şiddetli karın ağrısı çekmesi
 • Çocukta iştahsızlık ve halsizlik
 • Çocuğun yetersiz kilo alması veya aniden kilo vermesi
 • Çocukta süreli olarak bulantı ve kusma görülmesi

Nasıl Tedavi Edilir?

Parazit tedavisinin çeşitli bitkisel yöntemleri olsa da ilaçla yapılanını anlatmayı tercih ediyoruz. Parazit ilacı genellikle 2 dozluk şurup şeklindedir. İlk doz alındıktan 15 gün sonra ikinci doz alınır. Ancak bu tedavi tırnağınızın arasında kalmış ya da iç çamaşırınıza bulaşmış parazit yumurtasını öldürmez. İlaç tedavisiyle birlikte beden ve çevre temizliği şarttır. Tüm kıyafetler bol deterjanla yıkanmalı, evdeki kapı kulpları gibi herkesin dokunduğu yerler çamaşır suyu ya da antiseptiklerle temizlenmeli, tırnaklar kesilmeli ve el hijyenine çok dikkat edilmelidir. İç çamaşırlarının çamaşır suyunda bekletilmesi daha iyi olacaktır ama şart da değildir. Ayrıca ilaç tedavisi, tahlil istenmeksizin tüm aileye uygulanmalıdır. Çünkü aile üyeleri sürekli yakın temas halindedir. Tüm aile tedavi sürecinden geçirilmezse parazit vakası bir kısır döngü haline dönüşebilir. İlaç ve gözlem ile yapılan tedavi başarısız olursa veya hastaya acil müdahale gerekiyorsa bağırsak kurdu ameliyatı gündeme gelebilir.

Bağırsak Kurdu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Bağırsak kurdu ameliyatı genel anestezi altında yapılır.
 • Hastaya anestezi uygulandıktan sonra karın bölgesinden uygun bir kesik açılır.
 • Daha sonra hastanın ince bağırsağı rahat şekilde görünene kadar ortamdaki kan temizlenir.
 • Cerrah ince bağırsağın uca yakın bir kısmından kesik açar.
 • Kesilen bu bölgeden sıkıştırma veya preselle alma yoluyla kurtlar çıkartılır.
 • Daha sonra ince bağırsağın kesilen kısmına dikiş atılır. Bu dikiş ipliği kendiliğinden eriyerek bağırsak duvarına katılan bir malzemeden yapılmıştır.
 • Hastanın kanaması kontrol altına alındıktan sonra karındaki kesi uçları birleştirilir ve dikiş atılır.
 • Ameliyat sonrası hastanın dikiş bölgesine düzenli olarak pansuman yapılmalıdır. Ameliyattan 7-10 gün sonra dikişler alınarak tedavi tamamlanır.

 

Tenya Nedir?

Tenya, ülkemizde en sık rastlanılan bağırsak parazitlerinden bir tanesidir. Genellikle sığır etinden bulaşan tenya paraziti oldukça tehlikelidir. Tenya yaşam süresi boyunca 2-3 ayrı konak canlının vücudunda yaşar. Tenyanın son konağı insandır. İnsandan bir önceki konağı ise sıklıkla domuz ve sığır olmak üzere birçok memeli hayvandır. Bu hayvanların etleri yeterince pişirilmeden yenildiğinde tenyanın yumurtaları ölmez ve insana bulaşabilir. O yüzden tenyadan korunmak için etleri iyi temizlemek ve yeterince pişirmek gerekir.

Benzer konulardan önce
Yorumları incelemeyi unutmayın!

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

681 Yorum
 1. Zhra diyor ki

  Benim gece yatarken salya problemm oluyo bağırsak kurdundan şüpheleniyorum çünkü Midemden çok rahatsızm iştahsızım bide kabızlık ve ishalle çok karşılaşıyorum bitkisel tedavisi var mı yada işe yarar bir fikir verebilirmisinz çünkü hastaneye gitmek istemiyorum

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Hastaneye gittiğiniz takdirde sizden istenecek şey tahlildir, çekinmenizi gerektirecek bir şey olmayacaktır muayene adına. Çeşitli bitkisel tedaviler vardır ancak garantisi yoktur. Önceki yorumlarda bahsettiğim kekik ve kabak çekirdeği uygulamaları gibi.

 2. Serpil diyor ki

  Merhaba 5 aylik bebegimi sadece emziriyorum ve kasik mamalarina alistirmaya calisiyorum bebegimin diskisinda koyu yesil iplik gibi birseyler var bunlar parazit olabilirmi?

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Görmeden bir şey söylemek zor ama en azından size tahlil yapılması gerekir. Çünkü bebekteki parazitin (eğer parazitse) anneden geçmiş olma ihtimali yüksektir.

 3. meyra diyor ki

  20 yaşındayım bir kızım var emziriyorum yaklaşık 4 senedir kilo kaybı var bende 40 kilonun altına düştüm yemekte yiyorum bir arkadaşım karnında parazit olabilir dedi bende şüpheleniyorum belirtileri var ama direkt eczaneden bir ilaç alsam kullansam bebeğimi zararı olur mu?

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Meyra Hanım, böyle hastalıklarda insanlar muayene olmaktan çekiniyor haliyle biliyorum. Ama muayenede doktorunuz sadece tahlil istiyor. Bu ilaçlar da oyuncak değil. Bilinçsizce kullanırsanız kendinize zarar verirsiniz. Ayrıca kilo kaybına neden olan başka bir hastalığınızın olup olmadığı araştırılmalıdır.

 4. sema diyor ki

  benim içimde kurt var napabilirim

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Öncelikle doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın ve hijyenle ilgili yapılması gerekenleri yazımızdan takip ederek uygulayın.

 5. salih diyor ki

  Merhabalar bendede aynı sorun var cocuklugumdan beri gecmedi 35 yasindayim dr a gitmektn hoslanmiyorum ilac kullandim gecmedi esim benden tiksiniyor iliskiyr bile girmek istemiyor Rahimede yerlesebilecegi dogrumudur. Birde 2 yasinda cocugum var bizimle ayni yatakta yatiyo bi suredir onada bulasirmi esim benle cok tartisiyor.

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Evet bulaşıcıdır. Kıl kurdu ise kadınların idrar kesesine de yerleşebilir. Kesin sonuç almak istiyorsanız eşinizle birlikte muayene olmanız gerekiyor. Eşinize de bulaşmış olma ihtimali yüksek.

 6. isimsiz diyor ki

  Bendede beyaz ve kucuk serit halinde var agrim veya diyer sorunlar yok ama diskimda goruyorum ve bazende disariya cikiyorlar cok rahatsiz oluyorum kalin bagirsagim dami bunlar :(((

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Kurtlar anüs çevresine yumurta bırakmak için çıkarlar. Parazitin türüne göre yaşadığı yer değişir.

 7. qumru diyor ki

  benim sürekli oluyor ne yapabilriidm artık bıktım kıl kurdu daha büyük sorunlara yol açabilirmi mesela daha büyük kurtlara ondan çok endişem var acil cevap bekliyorum

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Kıl kurdunun büyüklüğü düşündüğünüz boyutları bulmaz. Kıl kurdu için İbrahim Saraçoğlu 5-6 gün üst üste bir tatlı kaşığı kekiği çiğnemeden yutmayı öneriyor. Bitkisel tedavi olarak deneyebilirsiniz.

 8. birisi diyor ki

  ben 13 yasındayım karnımda yanı bagırsagımın oralarda agrılar var garip ağrılar halsizim gece surekli yastıgıma salya akıtıyorum hepsi var .

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Belirtiler önemli fakat tahlil yaptırmanız gerekiyor kesin tanı koyulması için, muayene olunuz.

 9. uğur diyor ki

  22 yaşındayım son 4 aydır aynı sıkıntılar bende de baş gösterdi genel cerrah hekimine göründüm ilaç tedavisi verdi kullandım 1-2 ay hemen geçmedi sonra kesildi ve daha sonra yine baş gösterdi sıkıntı devam ediyor ama söyle bir duyum aldım belli miktar karbonatlı suyu büyük enjektörle makat içerisine verildiğinde içerideki kurtlar dökülüyormuş onlara karşı bu yöntem kullanılabilir dediler ama endişeliyim zararı olur mu ?

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Böyle söylentilere aldırış etmeyin. Size bunları söyleyen kişi eminim parazitinizin türünü bile sormamıştır. Peki ince bağırsakta yaşayan parazitse sizinki o zaman ne olacak? İnce bağırsağınıza kadar karbonatlı su mu şırıngalayacaksınız? Zor durumda olabilirsiniz ama kendinizi daha zor durumlara sokmamanızı öneririm.

   1. uğur diyor ki

    peki mide de şişkinlik gaz sıkıntısı parazitten kaynaklanma ihtimali var mı ? çünkü önceden böyle değildim şimdi ne içsem ne yesem yarıyor şu sıralar kilo alıyorum iştah var frenliyorum kendimi mümkün olduğunca az ve öz yiyorum dikkat ediyorum ama sıkıntılı bir durum ne önerirsiniz peki böyle bir durumda ne yapılmalı ultrason çekimi yapıldı ve karaciğer yağlanması olduğu tespit edildi dipnot olarak belirtmek istedim endişelenmeli miyim sizce ?

 10. Ayhan diyor ki

  İlk defa bugun diskimda gordum doktora gitmeden direk ilac alsam olur mu

  1. birisi diyor ki

   doktrora gitmelisin doktara danısılmadan yapıla işler olume bıle yol açar doktor kontrolunden geçip güzelce ilacını alamlısın bence

 11. sevgi diyor ki

  Bi suredir kasinti agzdan su aknti gibi bsy akydu sabhlri farkedyrm surekli kasinma var mideden cok rahtsizm istahm yok bagrsakta suri harktlnme var bu rahtszlktn nasil kurtlcammm parzit oldgnu ogrnnce pisklojim bozulduuu

  1. yusuf diyor ki

   vallaha aynısı bendede var u8zun süreli tedavi olmassa ölümlere sebep oluyormuş onun ilacı kabak çekirdeği ve ilcı var 1 tane onu kullanınca geçiyormuş

 12. yusuf diyor ki

  Ben 12 yaşındayım bende 3 senedir kıl kurdu var katı dışkımda hep beyaz beyaz gözüküyorlar onlar nasıl geçecek bir yardımcı olurmusunuz kabak çekirdeği iyi geliyormuş herlade doğrumu

 13. okan diyor ki

  5-6 alti yildir olan bisey ilac kullanip kesildigi donemler oldu simdi tekrar basladi. Benim asil sorum bende nerdeyse kroniklesek bi burun kanamasi sorunum var. Bu parazitlerin burun kanamasinda bi etksii varmi?

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Evet bağırsak parazitleri tetikleyici olabilir. Ayrıca kullandığınız ilaçların da yan etkisi de olabilir.

 14. çağdaş diyor ki

  25yaşındayım karın ağrılarım oluyo ara sıra acıktığım zaman midem bulanıyo
  bu aralar daha çok bulanıyo ónce azdı kusacak gibi oluyorum ağzımda tûkürük
  çoğalıyo selim akıyo bu konuda yardımcı ola bilirmisıniz ne yapmliyım

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Bu semptomların nedeni kesinlikle bağırsak kurdu olacak diye bir şey yoktur. Tahlil yaptırmadan ya da dışkıda kurt görmeden parazit teşhisi koymak pek mümkün değil.

 15. songül diyor ki

  oglum 2.5 yaşında bir haftadır popo deligi etrafında yaralar var geceleri çok aglıyo doktor parazit dedi ilaç verdi ama yarası geçmedi ne yapa bilirim yardımcı olurmusunuzz?

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Ağrı kesici krem isteyebilirsiniz doktorunuzdan.

  2. haydar serdar diyor ki

   gece yatmadan çocuğunuzun poposuna sarınsak yağı sürün

  3. berivan diyor ki

   Songul hanim az once yazinizi okudum ayni sorun bbenim cocugumdada var. Kakasinda ve makat cevresinde herhangi birsey gordunuz mu? Ben cocugumda kurt oldugunu dusunuyorum ama bu soylediklerimi gormedim.. lutfen beni bu konuda siz bilgilendirin.. tesekkurler

  4. kenan diyor ki

   Songül hanım, sizin çocuğunuzda farklı bir kurd var. Bu kurt popo etrafına yumurtalar koyuyor. Eminim çocuğunuz poposunu kaşıyordur. Sakın kaşımasına izin vermeyin. Geceleri bunu önleyemezsiniz, çocuğunuza eldiven takın. Kurdun hayatı 1 aydır, eğer daha dikkatli olur, temizliğe önem verirseniz, çocuğunuza eldiven takarsanız 1 ay içerisinde geçecektir. Saygılarla, Azərbaycandan Kenan.

 16. hlt diyor ki

  arkadslar ayni sorunla bende kasilastim cig kabak cegirdegini hersabah ac karnina bi avuc yiyin ve bunun uzerine uc saat hic bisey yemeyin bunu bi hafta filan tekraralarsaniz hepsini silip supürüyor gecmis olsunn

  1. hande diyor ki

   kabak cekırdegı gercekten ıyı gelıyo mu ?

   1. handan diyor ki

    Bendede tenya vardi bilerek yapmadim ama sabah ac karnina kabak cekirdegi yedim tv izlerken zevk amacli tamamen dokuldu bitti ilaclar fayda etmio

 17. eylül diyor ki

  hamileyim ve parazit var bende bu çocuguma zarar verir mi

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Doğrudan çocuğa zarar vermese de tükettiğiniz besinlerden faydalanmanızı önleyeceği için tedavinizi ve tahlillerinizi ihmal etmeyin.

 18. nur diyor ki

  ben 23 yaşındayım 2 defa ilaç tedavisi gördüm ama fayda etmedi kanımı zehirledi aç karnına sarımsak yutuyorum 1 defa düştü ama tekrar üredi artı 2 çeşit bağırsak kurtu sorunum var lütfen bu konu hakkında bana bir çözüm önerebilirmisiniz ?

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Sabahları aç karna çiğ kabak çekirdeği yemek ve sonrasında belirli bir süre kahvaltı yapmamak bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Sizde ilaç mı etkili olmadı yoksa tekrarlıyor mu?

   1. nur diyor ki

    ilaç etkili oldu ama yine tekrarladı yapmadığım şey kalmadı zencefilli su sarımsaklı süt her şeyi denedim ama kurtulamadım

    1. Sağlık Danışmanı diyor ki

     Ailenizin de sizin gibi tahlil yaptırması gerekiyor. Ayrıca evdeki önemli yerleri dezenfekte etmezseniz yumurtalar tekrar bulaşır.

  2. deniz diyor ki

   Ayni sorun bndede var iki cesit var bnde ama ilaci hangisi bilmiyorum bnde 23 yasindayim bazen cok acikiyorm bazende istahsizim sürekli halsizlik var bnde vede aşırı uykusuzluk salya herşey var hastaneye gidiyorum sagliklisin diyorlar ama büyük abdest yaptigimda bi ara siyah küçük kurtlar çıktı birer santimlik bi ilaç soylermisiniz

 19. gülden diyor ki

  14 yaşında bir kızım var ve çok zayıf. Bağırsak kurdundan şüpheleniyoruz. Acaba bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Sabahları aç karna çiğ (kavrulmamış) kabak çekirdeği yemek bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak hastaneye gidip tahlil yaptırmanız en doğrusu.

 20. anonim diyor ki

  20 yaşındayım küçüklüğümden beri salya sorunum var. Makat kaşıntıları akşam özellikle artıyor. Kabızlık hali çok fazla oluyor. Bu şurubun adı nedir Dr.a gitme imkanım yok

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Parazitin cinsine göre önerilecek ilaç değişebilir eczacınıza danışın.

 21. deniz diyor ki

  Iyi gunler ben almanyada yasiyorum oglum da parazit belirliteri var vede ic camasirinda buldum dedigim halde cocuk dr olduguna inanmadi ne yapabilirim tsklr…

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Tahlil yaptılar mı?

 22. elif diyor ki

  parazit teshisi konuldu ne yapabilirim ileride buyuk korun yol acra mi

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Doktorun verdiği ilaçları gününde kullanın. Ayrıca tırnaklarınızı kesin ve hijyene ciddi özen gösterin. Evinizdeki kapı kulpu gibi sürekli dokunduğunuz her şeyi çamaşır suyuyla silin. İç çamaşırlarınızı yüksek sıcaklıkta yıkayın.

 23. hande diyor ki

  Ben 28 yaşındayım, çiğ pirinç yeme alışkanlığım var.acaba bendede bağırsak kurdu tehlikesi varmıdır. bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Bir sebzeyi yıkamadan yemekle aynı riske sahiptir çiğ pirinç yemek. Şüpheleniyorsanız tahlil yaptırmayı ihmal etmeyin.

 24. Sercan diyor ki

  İlaç alacak durum yoksa napabiliriz

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   İlaçları devlet karşılıyor. Bitkisel tedavileri de vardır diğer yandan ama ilaçtan ucuz olduğunu düşünmüyorum.

 25. canan diyor ki

  benim çoçugum 2 yasında paraziten şüpeleniyorlar sık sıkta kaını agrıyor sıksıkta isahal oluyor lütfen yardımcı olun bana

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Tahlil yaptırmanız gerekiyor. Bu belirtiler birçok nedenden olabilir.

 26. derya diyor ki

  kızım henüz dört yasında sürekli burnuyla oynuyor ve bu ara kakası geldiginde karnını sıkıyo yapmamamk için doktora götürdüm beslanmesine dikkat etmemi söledi fakat kaka yapmadıgı için
  tahlılı almadı direk ben eczaneden bu ilacı alıp kullansam yan etkileri olurmu çok acil nütfen simdieden tesekkür ederim

 27. uğur diyor ki

  Ben23 yaşındayım 1 kaç belirti var ben bu hastalık olduğuna dair tedaviyi nerde bulabilirim bana bir adres önerebilirmisiniz e posta atarsanız sevinirim

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Tahlillerinizi yaptırdınız mı?

   1. serdar diyor ki

    lütfen yardım edin 15 günlük çitosu yedim üzerinde toz kadar küçük küçük siyah şeyler vardı kurttu heralde birsürü yedim bende isal oldum birsürü kakamın üstünde siyah kurt vardı napmalıyım lütfen cevap

 28. hakan diyor ki

  23 yaşındayım 10 senedir kurt var bnde ilaç kullanıorum bi zaman geçior snra tekrar oluyor dün doktora gittim andazol vrdi bna bn bu istn nasil kurtulabilirim psikolojim bozuldu

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   Parazitlerden kurtulmak için ilaç kullanmanın yanı sıra hijyene de çok dikkat etmek gerekiyor. Örneğin tırnağınızın arasına girmiş bir parazit yumurtası siz ilaç kullandıktan sonra tekrar vücudunuza yerleşebilir. Sadece siz değil birlikte yaşadığınız insanların da muayene olmaları gerekiyor.

  2. hande diyor ki

   hakan bey yukarıda mustafa beye bir cevap yazdım bu sizin içinde geçerli dikkat etmeniz gereken tarihi geçirmemenizdir.

 29. NEVİN diyor ki

  kızım 17 yaşında bir çok ilaç kullandık ama tam olarak sağlıklı bi sonuç alamadık sizin önerebileceğiniz bi tedavi şekli varmı acaba yada ilaç yazarsanız sevinirim iyi günler

  1. Sağlık Danışmanı diyor ki

   İlaçlar kurtları yok ettikten sonra tekrar aynı sorunlar karşılaşıyorsanız tırnak temizliği gibi önleyici hususlara dikkat etmeniz gerekir. Örneğin tırnağın içine girmiş bir parazit yumurtası ilaç tedavisinden sonra ağza tekrar ulaşırsa yine parazit olur. Çok nadir de olsa kadınlarda bazı parazitler idrar kesesine yerleşebilir. Bu durumda sindirim sistemine yönelik alacağınız ilaçlar fayda etmez.

   1. sema diyor ki

    Benim kızım 10 yaşında ve kakasında beyaz gibi solucanlar görüyoruz ne yapmalıyız ?

    1. meryem diyor ki

     tek çare bir miktar sütün içine 3 4 tane sarmısak at ve dov bu sutlu karısım cok cok iyi gelecek dikkat et kızın için kaşıntısı için sıcak suya otursun ve su dokerek gitmesini bekle cabala ve doktora danış eger içeri yerlesirse cok akıntı ve mikroba neden olur

     1. Seval diyor ki

      Sutu icecekmi yokda üzerinemi dokecek anlamadim

   2. sema diyor ki

    :( Benim kızım 10 yaşında kakasında kurt var beyaz ama bu benim kızımın altınında kaşınmasına sebep oluyor yıkıyoruz gitmiyor :( ne yapmalıyızz Lütfen yardım ediiin !!!

   3. sema diyor ki

    Hocam lütfen Yardımlarınızı Bekliyoruz bu şey eşimdede oluşmaya başldı :( :( :( :( :( :( :( :(

    1. metanet diyor ki

     Albendazol terkibli ilac bulun eczaneden sorun en iyi yapimcidan olan olsun.2 gun arka arkaya 1 tablet icirin.lambliyozda bili etkulidir.tum kurtlari mahf eder.ama tabi temizliyine dikkat edin.eller tirnaklar.
     yediyi meyve zebzeleri mumkunse sirkede bekletin yikayin.

    2. Sağlık Danışmanı diyor ki

     Sema Hanım yeni yorum yerine Nevin Hanıma cevap olarak yazdığınız için sizin yorumlarınız gözden kaçmış özür dileriz. Yıkamayla sorunu çözemezsiniz. Doktora gitmeden tanı koyulmadan tedavi olmaz. Kaşıntı kremleri de istemeyi unutmayın ki çocuğunuz rahatsız olmasın tedavi sürecinde.

     1. Yakup diyor ki

      22 yaşındayım Bağırsaklarımda parazit varmı bilmiyorum ama midemden acayip sesler geliyor özellikle acıktıgım zaman. Ve cok zayıfım kilo alamıyorum boyum 1.74 olmasına ragmen kilom 53 lütfen yardım edin Bana bi çare :(

      1. yunus diyor ki

       Bendede aynı sorun var bunun için dahliye doktoruna gorunmelisin iyi gunler

      2. Ela diyor ki

       Yakup ağabey ben ela yaşım 11 bende tırnak yeme gibi bir alışknlık var fakat yutmuyorum tükürüyorum :D ama belirtilerin bir çoğu 3-4 adeti var karnım ağrıyor halsizlik var gibi gibi valla şu an karnımda bişiler var sanki çok korkuyorum doktora gittim doktor bişey demedi intenetten araştırsak çarsesini buluruz aslında ama senin bileceğin iş sen tırnak yiyormusun domuz etinin içinde tenyalar varmış domu eti yedşysen fln olmutur ben elimi ağzıma sürüyorum diye oldu :( Allah sağlık versin hepimize Cümlemize Lütfen yoruma cevap yaz :(. :( :(

     2. tugçe diyor ki

      albendazol terkibli ilacı iyi geliyor mu ? ve bu kurt sorunu eğer geçmezse ileriki zamanlarda daha büyük sorunlar olur mu acaba ?

   4. isimsiz diyor ki

    Peki bu idrar kesesine yerleşen parazitlerin tedavisi var mi?onun için hangi doktora gitmek gerek.

    1. Sağlık Danışmanı diyor ki

     Gastroentoroloji ya da dahiliye uzmanına gitmeniz gerekiyor.

   5. çagdaş diyor ki

    Mrb ben 34 yaşındayım ve uzun zamandır kilo alma halsizlik bazen uyurken agzımdan salya akması kabızlık amel gibi belirtiler var iştahım iyi olsada kilo alamıyorum hastanelerin hangi bölümüne gitmeliyiz acaba

   6. mustafa diyor ki

    Benim kakamda beyaz kucuk kurtlar olusuyo ve rahatsiz ediyolar beni bu neden olusuyo ve ne yapmaliyim

    1. hande diyor ki

     mustafa bey size en kolay ve kesin çözümü sunacağım.eczaneye gidin ve 2 kutu ”YOMESAN TABLET” alın birinci kutudaki tüm tabletleri çıkarın (içinde 4 adet var) ezin ve bol suyla için .2. kutunun üzerine içtiğiniz tarihi yazın ve tam 15 gün sonra 2. kutuyuda ezerek bol su ile için.geçmiş olsun kurtuldunuz:) not:bu tabletlerin yanısıra birde ”LAKSAFENOL” alın ve tabletleri içtikten hemen sonra 1 tane laksafenol için.(parazitlerin çıkışını kolaylaştırır.isal edecektir korkmayın).iyigünler

     1. Ceylan diyor ki

      Peki eczaneye gidince hemen veriyorarmı reçete istemeden?

   7. Merak diyor ki

    İyi günler :)
    Acaba parazitler genital bölgenin de gelişmesine mani olabilirmi?
    İlerde vücud gelişiminde sorun yaşarmıyız?

   8. Zeynep diyor ki

    Peki idrar kesesine yerleştiği nasıl belli olur ve çözümü nedir

   9. Kübra diyor ki

    Ben doğum yapalı 43 gün oldu bende kaşıntı var ve kabızım ayrıca idrarımı yaparkende bi acı hissediyorum iki tanede oğlum var üstte yazılan belirtiler var bebeğimi emziriyorum bende varsa parazit bebeğimede geçmişmidir oda ishal çünkü günde en fazla 6 kez yapıyor bazen 2 belli olmuyor

  2. asemin diyor ki

   Keci boynuzu toz icmek en guzel tedavi.ac karnina kahve pisirir gibi..bi tatli kasigi keciboynuzu tozu.bi fincan su.telvesiyle birlikte tuketin..emzirdigim icin ilac kullanamadim.keci boynuzu tozu cok iyi geldi.kilosu yirmi lira..yuz grm ictim agiz salyam kesildi..bidaha aldim..evimden eksik etmem..ayrica uc bardak sute denk calsiyum var icinde..b,b12 vitaminleri cok faydali bir sey su keciboynuzu..ins sifa olur sizede..

   1. Ayşe diyor ki

    Yasemin hanım benimde büyük tuvaletimde kurt yol karın ağrım filan da olmaz sukrolsun ama sadece ağzım akıyo ve koku yapıyo haliyle:-(geçer mi sizce o karışım i denesem

  3. simge diyor ki

   kız kardeşimiz kakasında beyaz mink solucan gbi şeyler çıkıyor ne olabilir