Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Bağırsak Kurdu (Parazit) Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kurdu (Parazit) Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak kurtları, beyaz solucanı andıran görünüşteki parazit canlılardır.  Bağırsak kurtlarının vücudumuzda konakladığı yerler ise normalde ince ve kalın bağırsaklardır. Ancak aşırı kıl kurdu istilalarında parazitlerin kalın bağırsaktan çıkarak mesaneye göç ettiği durumlar olabilir. Bağırsak kurtları yumurtayla üreyen canlılardır. İnsanlara bulaşması da genellikle yumurtalarının bir şekilde insan vücuduna giriş yapmasıyla olur. Türkiye’de en sık görülen parazit kıl kurdudur. Kıl kurdu birkaç milimetre çapında ve birkaç santimetre boyunda olur. Tenyaların boyu ise tedavi edilmediği takdirde birkaç metreyi bulabilir.

Nasıl Bulaşırlar

İşlenmiş et ürünleri hijyensiz ortamlarda üretildiğinde özellikle tenyaları barındırırlar. Hijyen koşulları sağlanamadığı için ülkemizde etli çiğ köftenin satışı yasaklanmış durumdadır zaten. Pis sular ve pis sularla sulanmış sebzeler de vücudumuza çeşitli parazit yumurtalarını taşır. Sebzelerin iyi yıkanması ve mümkünse sirkeli suda bekletilmesi çok önemlidir. Sebzeleri yıkamadan önce de kendi ellerimizi yıkamalıyız. Parazitler topraktan ve hayvan dışkılarından da bulaşabilirler. Kıl kurdu havadan bile bulaşabilir. Parazitlerin aynı ortamda yaşayan kişilerden birbirine bulaşma ihtimali çok yüksektir. Çocuklar hijyen kurallarını yeterince bilmediği için çocuklara bulaşma ihtimali çok daha fazladır.

Belirtileri ve Tanısı

Bağırsak parazitlerinin birçok çeşidi vardır. Belirtiler de parazitin cinsine ve miktarına göre değişebilir. Bazen hiçbir belirtisi olmayabilir.

 • Garip karın ağrıları
 • Sık sık ishal ve kabızlıkla karşılaşılması
 • Huzursuzluk,
 • Makat bölgesinde kaşıntı
 • Hafif mide bulantıları
 • İştahsızlık ya da aşırı yeme gibi beslenme bozuklukları
 • Kansızlık ve vitamin eksikliği
 • Halsizlik
 • Geceleri diş gıcırdatma ve yastığa salya akması

bağırsak-kurdu--UzmanTedavi.NET

Bu belirtilerden bazılarını gözlemliyorsanız bir parazitoloji uzmanına giderek tahlil yaptırmasını istemeniz iyi olacaktır. Şunu da unutmamalısınız ki her tahlil doğru sonuç vermeyebilir, belirli aralıklarla tekrarlamak gerekir. İnce bağırsakta yaşayan parazitler besinlerinizin faydalı kısımlarını sizden önce emdiği için halsizlik, kansızlık ve vitamin eksikliği olur. Çengelli kurtlar ise doğrudan bağırsak çeperlerine yapışarak kan emerler. Bu da doğrudan kansızlığa neden olur. Ancak çok aşırı istisnai vakalar dışında parazitler bağırsağı delemezler. Kıl kurtları kalın bağırsakta yaşadığı için aldığımız besinlerden faydalanmamıza mani olamazlar. Ancak iştahımızı etkileyebilirler. Bağırsak kurtlarının etkileri karaciğere de zarar verebilir. Bağırsak kurtlarının düğümlenmesi gibi durumlar kabızlığa ve ishale neden olabilir.

Bağırsak Kurdu Tahlili Nasıl Yapılır?

Bağırsak kurdunun teşhisine öncelikle hastanın şikayetlerinin dinlenmesi gerekir. Hastanın çevresindeki insanlar arasında bağırsak parazitine yakalanan biri olup olmaması çok önemlidir . Hastanın yemek yediği, su içtiği ortamlar öğrenilir. Doktor bu verilere dayanarak şüphelenir ise gaita tahlili ister. Hastanın dışkı örneği incelenerek kesin teşhis koyulabilir. Dışkı testinin sonucundan emin olabilmek için en az 3-4 kez tekrarlamak gerekir. Çünkü her dışkı örneğinin içerisinde bağırsak kurdunun yumurtası olmayabilir. Kıl kurdunun teşhisinde kullanılan selofan bant her bağırsak kurdu teşhisinde kullanılamaz. Bunun sebebi ise tüm bağırsak kurdu çeşitlerinin yumurtalarını anüs çevresine bırakmamasıdır. Tam tersine kıl kurdunun yumurtası da dışkı örneğinde pek bulunmaz ve anüs çevresinde bulunur. Bu yüzden kıl kurdu tahlili anüs çevresine yapıştırılıp çekilerek kullanılan bantların incelenmesiyle yapılır.

Çocuklarda Parazit

Anne sütü emen çocuklarda genellikle parazit olmaz. Eğer parazit yumurtaları anne aracılığıyla geliyorsa durum farklıdır. Bulaşan parazitler çocuklar üzerinde pek çok olumsuz etki yapar. Bu etkilerden en sık görüleni yetersiz gelişimdir. Bağırsağa yerleşen bir parazit çocuğun sindirdiği besinine ortak olur. Böyle bir durumda kana karışan besin miktarı azalır ve çocuk yeterince gelişemez. Anneler gelişimi yetersiz çocukların tedavisini daha çok beslemekte arar. Ancak anneye düşen asıl görev çocuğu hastaneye götürerek gelişim yetersizliğinin altındaki sebebi bulmaya çalışmaktır. Hastanede çocuğa gözlem ve gerekli testler yapılır. Bunların sonucunda çocuğun vücudunda parazit olduğu tespit edilirse en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Çünkü parazitler tedavi edilmediği takdirde çocuklar için ölümcül olabilir. Ayrıca birçok parazit çocukların gelişimini olumsuz etkiler.

Çocuklarda-bağırsak-kurdu-UzmanTedavi.net

Çocuklarda Parazit Görülme Nedenleri Nelerdir?

 • Çocukların beslenmesi sırasında hijyene dikkat edilmemesi. (Biberonların veya çatal-kaşıkların temiz olmaması, çocuğun beslenme sırasında biberon ağzını kirli yerlere sürmesi)
 • Çocukların yaşamın ilk yıllarında merak nedeniyle çevredeki her nesneye dokunmak istemesi
 • Çocuklarda kirlilik algısı olmadığı için çamur gibi pis yerlere rahatlıkla temas edebilmesi
 • Çocukların diğer çocuklarla sürekli temas halinde olması
 • Anne-babaların çocuğa tuvalet konusunda yardımcı olmaması

Çocuklarda Parazit Belirtileri

 • Uyku sırasında ağızdan salya gelmesi (En karakteristik belirtidir)
 • Çocuğun şiddetli karın ağrısı çekmesi
 • Çocukta iştahsızlık ve halsizlik
 • Çocuğun yetersiz kilo alması veya aniden kilo vermesi
 • Çocukta süreli olarak bulantı ve kusma görülmesi

Nasıl Tedavi Edilir?

Parazit tedavisinin çeşitli bitkisel yöntemleri olsa da ilaçla yapılanını anlatmayı tercih ediyoruz. Parazit ilacı genellikle 2 dozluk şurup şeklindedir. İlk doz alındıktan 15 gün sonra ikinci doz alınır. Ancak bu tedavi tırnağınızın arasında kalmış ya da iç çamaşırınıza bulaşmış parazit yumurtasını öldürmez. İlaç tedavisiyle birlikte beden ve çevre temizliği şarttır. Tüm kıyafetler bol deterjanla yıkanmalı, evdeki kapı kulpları gibi herkesin dokunduğu yerler çamaşır suyu ya da antiseptiklerle temizlenmeli, tırnaklar kesilmeli ve el hijyenine çok dikkat edilmelidir. İç çamaşırlarının çamaşır suyunda bekletilmesi daha iyi olacaktır ama şart da değildir. Ayrıca ilaç tedavisi, tahlil istenmeksizin tüm aileye uygulanmalıdır. Çünkü aile üyeleri sürekli yakın temas halindedir. Tüm aile tedavi sürecinden geçirilmezse parazit vakası bir kısır döngü haline dönüşebilir. İlaç ve gözlem ile yapılan tedavi başarısız olursa veya hastaya acil müdahale gerekiyorsa bağırsak kurdu ameliyatı gündeme gelebilir.

Bağırsak Kurdu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Bağırsak kurdu ameliyatı genel anestezi altında yapılır.
 • Hastaya anestezi uygulandıktan sonra karın bölgesinden uygun bir kesik açılır.
 • Daha sonra hastanın ince bağırsağı rahat şekilde görünene kadar ortamdaki kan temizlenir.
 • Cerrah ince bağırsağın uca yakın bir kısmından kesik açar.
 • Kesilen bu bölgeden sıkıştırma veya preselle alma yoluyla kurtlar çıkartılır.
 • Daha sonra ince bağırsağın kesilen kısmına dikiş atılır. Bu dikiş ipliği kendiliğinden eriyerek bağırsak duvarına katılan bir malzemeden yapılmıştır.
 • Hastanın kanaması kontrol altına alındıktan sonra karındaki kesi uçları birleştirilir ve dikiş atılır.
 • Ameliyat sonrası hastanın dikiş bölgesine düzenli olarak pansuman yapılmalıdır. Ameliyattan 7-10 gün sonra dikişler alınarak tedavi tamamlanır.

Tenya Nedir?

Tenya, ülkemizde en sık rastlanılan bağırsak parazitlerinden bir tanesidir. Genellikle sığır etinden bulaşan tenya paraziti oldukça tehlikelidir. Tenya yaşam süresi boyunca 2-3 ayrı konak canlının vücudunda yaşar. Tenyanın son konağı insandır. İnsandan bir önceki konağı ise sıklıkla domuz ve sığır olmak üzere birçok memeli hayvandır. Bu hayvanların etleri yeterince pişirilmeden yenildiğinde tenyanın yumurtaları ölmez ve insana bulaşabilir. O yüzden tenyadan korunmak için etleri iyi temizlemek ve yeterince pişirmek gerekir.

Etiketler:

Benzer Konular

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorum Yaz

Yorumlar: 1 12 13 14 15 16

 1. Ferruh dedi ki:

  Benimde uykuda bol miktarda ağından su geliyor son zamanlarda midem bulanmaya başladı sık sık a çıkıyorum Bencede patazit olablirmi.

  1. Ffgg dedi ki:

   Andozil çok etkili ilaç al

 2. Ferruh dedi ki:

  Benimde uykuda bol miktarda ağından su geliyor son zamanlarda midem bulanmaya başladı sık sık a çıkıyorum Bencede patazit olablirmi.

 3. erbil dedi ki:

  Bende su belirtlier var . Siddetli karin agrisi,mide bulantısı zayıflık ,dis gicirtisi cok sık degil arada kusmuk ve mide bulantsi buna lara bakarak kesinlikle parazit diyebilirmiyiz

  1. Selim dedi ki:

   Evet kakada solucan var mi dikkatli bakin

 4. Defne dedi ki:

  her tuvalete çıktığımda özellikle yumuşak olan dışkımda beyaz karpuz çekirdeği boyutunda şeyler görüyorum bende kansızlık vitaminsizlikte var yıllardır. küçükkende parazit düşürmüştüm baya kalın ve uzundu aynısını tekrarmı yaşıyorum çok korkuyorum :(((((((

 5. Tolgahan dedi ki:

  Midemde bazen yanma bazen de ağır var
  Dislerimi çook gıcırdatıyorum
  Bulantı
  Afedersiniz ama makatımda kaşınma
  Bana yardım edin
  ÖLÜCEĞİMİ ZANNEDİYORUM
  KARNIMDAN TİTREMELER GELİYOR

  1. Işık dedi ki:

   Dahiliyeye gidin.çok basit ilaç tedavisi ve alınacak hijyen önlemleriyle sorundan kurtulursunuz.dert etmeyin.hemen doktora gidin.

 6. Yildirimzelih dedi ki:

  Bende de var cok zayıfım psikolojik olarak da cok kötüyüm :(

 7. Yildirimzeliha dedi ki:

  Bende de var cok zayıfım piskolojim bozuldu bu kurtlar yüzünden :(

 8. Tanem dedi ki:

  Doktara gitmeden kendi kendine geçmez mi ya

 9. Derya dedi ki:

  Arkadaslar bence en iyi gelen acıbiber sık sık tuketin ben denedim oldu

  1. Duru dedi ki:

   Arkadaşlar çok dikkat edin türkiye de bu kıl kurtlari var ama bazı ülkelerde o kadar uzun oluyor ki onu ameliyat ile alıyorlar o yüzden banyodan donma tırnaklarınız uzunsa kesin ve kestikten sonra yıkayın bunlarla yaşamak zor bu arada sadece parazit olan kişinin bu ilacı kullanması yetmez evdeki herkes kullanmalı yoksa kanalizyasyondan anal bölgeye bulaşır ve bütün aile parazit olur herkes kullanırsa kanalizasyon a giden parazit ler yok olur ?

  2. Ölünpisparazitler dedi ki:

   Aynen bende acı biber turşusu yedim bağırsaklarımdan rahatsızdım ne zamandır. tuvaletimi yaptığımda ölü bağırsak solucanı çıktı. Tüm rahatsızlıklarımın sebebi oymuş acı biber turşusu sayesinde kurtuldum

 10. zehra dedi ki:

  Aynı sorun bende de var. Yaklasık iki yıl önce demir eksikligi icin doktora gittim ve zayıflamıstım o dönem. Doktor bana andazol verdi kullandım iyi gelmisti demir haplarını da kullandım degerlerim yükseldi. Ancak su son iki ayda tekrar birden kilo verdim. Ve yine kanım cok düsük. Doktor bu sefer kontil surup verdi. Henuz icmedim. Cok zayifim artik ilac icmeye korkuyorum. Bagisiklik sistemim cökmüs durumda. O kadar ki kaslarıma vurdu artık kas kaybım da oldu. Vucut savunmuyo kendini en ufak biseyde. Ne yapcam bilmiyorum o kadar dikkat ediyorum yine de bulasiyor demek ki bu da bagisiklikla ilgili sanirim kucuklukten gekiyor mikroba vucudum hic alisik degil en ufak biseyi kapiyorum hemen. Kaslar da etkilenince kilo vermemden bu sefer daha kotu oldum. Dahiliye ye gitmek istemiyorum artik baska hangi bolume gitmeliyim

 11. Kurtuluş dedi ki:

  Arkadaşlar acı biber tüketin bir kaç defa karın Ağrı’sı yapacak ama devam edin yaklaşık 15 gün devam edin turşuluk süs biber kırmızı acı kapya ne bulursanız tohumla beraber yiyin hepsini gebertiyor ben rahatladım sizde deneyin.

  1. Acıbiberyiyin dedi ki:

   Bende acı biber yedim ölü solucan çıktı kurtuldum yurttan bulaştı dediler

 12. Kurtlu baba dedi ki:

  Oğlum ne manyaksiniz ya

 13. Kalın bağırsak kurdu dedi ki:

  Yarım su bardağı mazot bu kurtların bagirsaktan atılmasini sağlıyor.ben 2 defa ilaç tedavisi oldum ama maalesef kurtulamadim çok yakında doktora gidip soracağım mazot ile tedaviyi.herkeze geçmiş olsun

 14. Muslim dedi ki:

  Kurda karşi ilaç varmi

  1. Kalın bağırsak kurdu dedi ki:

   Son çare olarak yarım su bardağı mazot etkisi çok iyi deniyor.bir arkadaşım 1 yudum ağzına kaçırdığını ve 30 dk içinde tuvalete gittiğini söyledi o sırada bütün kurtları vücudundan atmış ve bidaha karşılaşmamış

 15. gökhan dedi ki:

  Arkadaşlar kesin çözüm yaban kekiği 1 tatlı kaşığı çiğnemeden yutun. Günde 2 defa öğleden önce öğleden sonra aç ve tok 4 5 güne hiç bişe kalmaz herkeze tekrar tarar geçmiş olsun

 16. Özlem dedi ki:

  Merhaba ben 25 yaşındayım.Daha önce hiç başıma gelmedi ve korktuğum bir şeydi.Daha önceden belirti vermiiş ama ben anlamadım.Yastığım kalktığımda ıslak oluyordu,önceden az yiyen ben son zamanlarda çok acıkır olmuştum,sürekli idrara çıkıyordum ama yok kadar az geliyordu.Bir kaç gün önce idrarımı yaparken kasıklarıma bir ağrı girdi zorlandım ama o an geçti.Dün de kiraz yedim ama fazla kaçırmışım.İçi kurtlu olanı yedim mi bilmiyorum. Yıkadım ama içini açıp bakmadım.Ertesi gün yani bu sabah bir ishal olmuşum tabiri caizse su gibi.Ard arda 4.çıkmamda fözüme çarptı çok ama çok küçük siyah iplik gibi ama hareket ediyor solucan gibi.Kurt mudur, bağırsak kurdu mudur,kıl kurdu mudur bilmiyorum.Tekrar çıktığımda yoktu ama biraz önce yine gördüm.Yarın hastaneye gidicem.Yalnız bunun tedavisi zor mu tahlil mi yapıyolar yoksa direk ilaç mı veriyolar :( Umarım bütün bu dertten müzdarip olan herkes iyileşir.İshale neden olan bu kurt mudur yoksa.

 17. Kurt dedi ki:

  Bunla yaşamak kader artık

 18. Selin dedi ki:

  Bu kurtlar ölüme sebep olur mu

 19. ömer dedi ki:

  Tüm yorumlar manyaklık. Kontil için. Bir hafta sora tekrardan için. (TÜM AİLE İÇEÇEK) Bitti gitti.

 20. Oktay dedi ki:

  Alayiniz kurtlu iste cozummu istionuz az yiyin :)

 21. Oguz dedi ki:

  Baya okudum da herkez kurt dokmek icin urasiyor. Herkezde farkli bir yola basvurmus. sık sık dugunlere gtmelisiniz bence ha gidip de oturakla olmuyo tabi :))

 22. Esin dedi ki:

  Bebgimin kakasinda kil kurdu cikti napmaliyim solucan büyüklüğünde

 23. Yagmur dedi ki:

  Bende de kıl kurdu var ama internette yazılan gibi uzun değil. 1-2mm uzunluktalar. Çok çok ufak. Uc gün andazol 400 kullandım sabah 1 er tane aç karna. İlaç bitti 5 gün sonra yine kaşıntı ve gece birkaçı döküldü. Boynumda küçük kızarıklık yara vardı. Andazol ise yaramadı mı eşyaları yikamaktan usandm. Bir kutu bitsin ikinci kutuya 15 gün sonra başla demişti doktor önlem olsun kalan yumurta varsa demişti. Baya kurt kalmış yani ilaca şimdi başlasam mı beklemeli miyim?

  1. Özlem dedi ki:

   Aynısı bende ortaya çıktı bugün dediğiniz gibi.1 2 mm uzunlukta

  2. Nilüfer dedi ki:

   Size tavsiyem sabahlari ac karnina kavrulmamis kabak cekirdegini kabukla beraber eze eze yiyin kizimin ikinci olayi bir türlü atlatamadik karnim agriyo dedi bitane ufak camasirina bulasmis bende kabak cekirdegi yedirdim aksama dogru bayagi döküldü bolunmemis sekilde bayagi uzun geldi yani ilacinizida kullanin ama kabak cekirdegi bire bir ?

  3. Nilüfer dedi ki:

   Ufak geliyolar once fakat icerinde cogaliyolar kizimdanda ufak ufak geldi ama sonra uzun bi sekilde dokuldu geldi dikkat edin ?

 24. Hack3r dedi ki:

  Osmanlı torunu olduğunuza inanmayacam nerdeyse, neyse çözümleri bunlar uygulayan.
  1. Evi komple temizleyin
  2.Ailede herkes kendi malzemesini temiz tutsun ve yemek malzemeleri bulasik makinesinde yuksek derecede yikayin sirke suyu latin.
  3.Akşam yatmadan önce sarimsak suyunu enjektör ile makattan uygulayin ve bez veya millet kullanan.
  4.Çiğ kabak ve havuç suyu için. Veya bir veya iki defa hindistan cevizi suyu için.
  5.Her sabah duş alin yatağinizi temiz tutun.
  Ve sonunda kurt veya bakteri vücudumuzu değil memleketi terk edecek :)

  1. Hack3r dedi ki:

   Birde yaban kekik yiyin çeynemeden yutun ve marketlerde çikolata, cips benzeri abur cubur yiyecekleri azaltın veya yemeyin hepsinde (E) uzantili domuz ve böcekler içeriyor. Boşuna İslam dininimizde haram kilinmamiş islamin engellediği herşey de bir hikmet vardır ki bunları tüketseniz bile kısa sürede ülser ve kanser olup yaşaminiza son verirsiniz.

   1. bozo dedi ki:

    onun için bütün hristıyanlar kurttan kırılmışlar.

  2. Luciya dedi ki:

   ???? aaaaa öldüm gülmekte

 25. Umut dedi ki:

  Selam. kafadan atmakla bağırsak kurtlarından kurtulun maz unutmayın ki bağırsak lasımızda miliyarlarça bakteri var yanlış uygulamalar la zarar verirseniz sistem çöker yedekleme si ve dönüşü yok .

 26. Sait dedi ki:

  Bağırsak solucanları ne yazıkki Balkan ülkeleri vatandaşları ve bizim ülke vatandaşlarımızın kaçınılmaz kaderleri.Her 3 vatandaştan 2 sinde bulunan bu parazitlerden kurtulmak öyle kolay değil.Bunları yukarıdaki yorumlardaki önerilerle düşürmek imkansız.Herkes kendince kulaktan duyma bazı şeyler eklemişler.Elbette kötü niyetle yapılan şeyler değil ama ben şunu ifade edeyim.Bu parazitler makata sarımsak yahut diş macunu sürmelerle yahut itmelerle falan düşmezler zaten kalın bağırsağa düşen parazitler oradan muhakkak dışarıya atılırlar.Bunlar yediğimiz tüm gıdalara ortak oldukları gibi vücutta kaşıntı ve kelliğe kadar giden saç dökülmelerinede neden olurlar.Ben profösyönel futbol oynadığım yıllarda maçlarda gerekli güç kayıpları yaşayarak bunların ama tıbbi ama kabak çekirdeği,acı yavşan,kaplıcalar,benzin,kekik vs.tüm uygulamaları yaptım ne yazıkki o kadar uğraşılarımla termallerde günlerce yemek yemeyerek aç karnına kaplıca suları içerek bunlardan kurtulamadım.40 yıl boyunca bunlarla uğraşılarımla hiç bir sonuca gidemedim.Bu askaritler vücutta kese yaparak kullanılan her tür ilaçlar alındığı zaman keselerine girip orada günlerce çıkmayıp bu alınan her tür ilaçlardan kendilerini korumaya alıyorlar.Siz neler kaybediyorsunuz?moraliniz bozuluyor,böbrekleriniz kullanılan ilaçlardan hasara uğruyor.Yıllar önce 35 yıl kadar evvel yurtdışından bir vatandaşımız sağlık sorunları bozulduğu ve artık yaşaması için pek fazla sürede kalmadığından yurda dönmüş.Yurda dönüşüyle birde memlekette muayyene olayım diye bizim doktorlara görünmüş.Her türlü filmler çektirmiş testler yaptırmış.Sıfıra sıfır elde var sıfır hiçbir sorun yok.En son İstanbul’da ismi hala hafızamda Ali İşçan diye bir Doktor bu işçi vatandaşımızın makattan endokopi ile bağırsaklarına girmiş.Bu taramalarda toplu iğne başı kadar bir delikte çok hafif bir oynama tesbit edilmiş ve o delik büyütülerek 70-80 cm.uzunluğunda bir solucanı oradan çekilip alınmış.Ben bu gazete haberini yıllarca saklamış Ali İşçan beyle irtibat kurmaya çalışmış ama o günkü şartlarda ne telefonlarla nede yazışmalarla bir irtibat sağlayamamış ondan sonrada bu komleksi kafamdan kaldırmalıyım diye herşeyi oluruna bırakmıştım.Vücudum ve midem ve şişkinlikler aç karna yarım çay bardağı rakı yahut votka içildiği zaman kayboluyor.Galiba bu asalak bunları öğrenmişki böyle bir uygulamada hemen kesesine giriyor.Şu bir gerçekki onlar keseye girdikleri zaman 1 ay bir şey yemeseler bile yaşamalrını sürdürüyorlar.Siz uygulamaları bıraktığınız zaman tekrar keseden çıkıp yediğiniz besinlere ortak olmaya başlıyorlar.Dr.Ali İşçan Bey ölmediyse İstanbul da olanlar onu araştırabilirler.Endoskopi ile bu görülecek garantiside yok.O arkadaşa tesadüfi toplu iğne başı kadar küçük bir delikte bir hareketi tesbit edilmiş.Belki sen ben yaptırdığımız zaman bu aslak hiçbir hareket etmeyecek yapılan bütün testler sonuçsuz kalacak.Şimdi diyeceksiniz siz neler yapıyorsunuz evet neler yapıyorum.Aç karna tok karna belirli zamanlarda elma sirkesi içiyorum ve bu durum karın şişliğinede diğer türlü bu asalakların çıkıp yediğim besinlere ortak olmalarına bir süre engel oluyor.Tabi bu da karaciğer yağlanmasını artırıyor.Fakat yapacak bir şey yok yarım çay bardağı 2-3 güne bir aç karna rakı-votka-sirke içmenin faydası var.Ağız kokusuna eşiniz aldırmazsa her yemekten sonra aklınıza geldikçe bir iki diş sarımsakta çiğneyerek yiyebilirsiniz.Herkese geçmiş olsun.

  1. mustafa dedi ki:

   Merhaba sait bey aynı sıkıntıyı bizde yasamaktayız ve maalesefki her yolu denememize ragmen hala devam etmekte dediginiz doktoruda arastırmamıza ragmen bulamadık o vatandasın hangi hastanede tedavi oldugu hakkinda bilginiz varsa soyleyebilirmisiniz belki ordan ulasma imkanimiz olur.

 27. pınar dedi ki:

  Bu ne yaa tıp o kadar gelismis sozde.. bi kurtlara adam akilli bir care bulamadilar..

 28. Demir dedi ki:

  Ulan cümle kurmasını bilmeyenler şuraya yorum yazıp millete akıl vermeye kalkıyor ya, hasta oluyorum.
  Memet, nedir olum o yemeğe yedi türlü atılıp yenecek olan şey….?

 29. Memet dedi ki:

  Yedi türlü deneyen yemeğe bol bol atıp yiyin

  1. Berna dedi ki:

   o nedir yedi türlü anlamadım açıklar mısınız acaba?

- 1 12 13 14 15 16 -

Yorum Yaz