Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Bağırsak Kurdu (Parazit) Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kurdu (Parazit) Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak kurtları, beyaz solucanı andıran görünüşteki parazit canlılardır.  Bağırsak kurtlarının vücudumuzda konakladığı yerler ise normalde ince ve kalın bağırsaklardır. Ancak aşırı kıl kurdu istilalarında parazitlerin kalın bağırsaktan çıkarak mesaneye göç ettiği durumlar olabilir. Bağırsak kurtları yumurtayla üreyen canlılardır. İnsanlara bulaşması da genellikle yumurtalarının bir şekilde insan vücuduna giriş yapmasıyla olur. Türkiye’de en sık görülen parazit kıl kurdudur. Kıl kurdu birkaç milimetre çapında ve birkaç santimetre boyunda olur. Tenyaların boyu ise tedavi edilmediği takdirde birkaç metreyi bulabilir.

Nasıl Bulaşırlar

İşlenmiş et ürünleri hijyensiz ortamlarda üretildiğinde özellikle tenyaları barındırırlar. Hijyen koşulları sağlanamadığı için ülkemizde etli çiğ köftenin satışı yasaklanmış durumdadır zaten. Pis sular ve pis sularla sulanmış sebzeler de vücudumuza çeşitli parazit yumurtalarını taşır. Sebzelerin iyi yıkanması ve mümkünse sirkeli suda bekletilmesi çok önemlidir. Sebzeleri yıkamadan önce de kendi ellerimizi yıkamalıyız. Parazitler topraktan ve hayvan dışkılarından da bulaşabilirler. Kıl kurdu havadan bile bulaşabilir. Parazitlerin aynı ortamda yaşayan kişilerden birbirine bulaşma ihtimali çok yüksektir. Çocuklar hijyen kurallarını yeterince bilmediği için çocuklara bulaşma ihtimali çok daha fazladır.

Belirtileri ve Tanısı

Bağırsak parazitlerinin birçok çeşidi vardır. Belirtiler de parazitin cinsine ve miktarına göre değişebilir. Bazen hiçbir belirtisi olmayabilir.

 • Garip karın ağrıları
 • Sık sık ishal ve kabızlıkla karşılaşılması
 • Huzursuzluk,
 • Makat bölgesinde kaşıntı
 • Hafif mide bulantıları
 • İştahsızlık ya da aşırı yeme gibi beslenme bozuklukları
 • Kansızlık ve vitamin eksikliği
 • Halsizlik
 • Geceleri diş gıcırdatma ve yastığa salya akması

bağırsak-kurdu--UzmanTedavi.NET

Bu belirtilerden bazılarını gözlemliyorsanız bir parazitoloji uzmanına giderek tahlil yaptırmasını istemeniz iyi olacaktır. Şunu da unutmamalısınız ki her tahlil doğru sonuç vermeyebilir, belirli aralıklarla tekrarlamak gerekir. İnce bağırsakta yaşayan parazitler besinlerinizin faydalı kısımlarını sizden önce emdiği için halsizlik, kansızlık ve vitamin eksikliği olur. Çengelli kurtlar ise doğrudan bağırsak çeperlerine yapışarak kan emerler. Bu da doğrudan kansızlığa neden olur. Ancak çok aşırı istisnai vakalar dışında parazitler bağırsağı delemezler. Kıl kurtları kalın bağırsakta yaşadığı için aldığımız besinlerden faydalanmamıza mani olamazlar. Ancak iştahımızı etkileyebilirler. Bağırsak kurtlarının etkileri karaciğere de zarar verebilir. Bağırsak kurtlarının düğümlenmesi gibi durumlar kabızlığa ve ishale neden olabilir.

Bağırsak Kurdu Tahlili Nasıl Yapılır?

Bağırsak kurdunun teşhisine öncelikle hastanın şikayetlerinin dinlenmesi gerekir. Hastanın çevresindeki insanlar arasında bağırsak parazitine yakalanan biri olup olmaması çok önemlidir . Hastanın yemek yediği, su içtiği ortamlar öğrenilir. Doktor bu verilere dayanarak şüphelenir ise gaita tahlili ister. Hastanın dışkı örneği incelenerek kesin teşhis koyulabilir. Dışkı testinin sonucundan emin olabilmek için en az 3-4 kez tekrarlamak gerekir. Çünkü her dışkı örneğinin içerisinde bağırsak kurdunun yumurtası olmayabilir. Kıl kurdunun teşhisinde kullanılan selofan bant her bağırsak kurdu teşhisinde kullanılamaz. Bunun sebebi ise tüm bağırsak kurdu çeşitlerinin yumurtalarını anüs çevresine bırakmamasıdır. Tam tersine kıl kurdunun yumurtası da dışkı örneğinde pek bulunmaz ve anüs çevresinde bulunur. Bu yüzden kıl kurdu tahlili anüs çevresine yapıştırılıp çekilerek kullanılan bantların incelenmesiyle yapılır.

Çocuklarda Parazit

Anne sütü emen çocuklarda genellikle parazit olmaz. Eğer parazit yumurtaları anne aracılığıyla geliyorsa durum farklıdır. Bulaşan parazitler çocuklar üzerinde pek çok olumsuz etki yapar. Bu etkilerden en sık görüleni yetersiz gelişimdir. Bağırsağa yerleşen bir parazit çocuğun sindirdiği besinine ortak olur. Böyle bir durumda kana karışan besin miktarı azalır ve çocuk yeterince gelişemez. Anneler gelişimi yetersiz çocukların tedavisini daha çok beslemekte arar. Ancak anneye düşen asıl görev çocuğu hastaneye götürerek gelişim yetersizliğinin altındaki sebebi bulmaya çalışmaktır. Hastanede çocuğa gözlem ve gerekli testler yapılır. Bunların sonucunda çocuğun vücudunda parazit olduğu tespit edilirse en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Çünkü parazitler tedavi edilmediği takdirde çocuklar için ölümcül olabilir. Ayrıca birçok parazit çocukların gelişimini olumsuz etkiler.

Çocuklarda-bağırsak-kurdu-UzmanTedavi.net

Çocuklarda Parazit Görülme Nedenleri Nelerdir?

 • Çocukların beslenmesi sırasında hijyene dikkat edilmemesi. (Biberonların veya çatal-kaşıkların temiz olmaması, çocuğun beslenme sırasında biberon ağzını kirli yerlere sürmesi)
 • Çocukların yaşamın ilk yıllarında merak nedeniyle çevredeki her nesneye dokunmak istemesi
 • Çocuklarda kirlilik algısı olmadığı için çamur gibi pis yerlere rahatlıkla temas edebilmesi
 • Çocukların diğer çocuklarla sürekli temas halinde olması
 • Anne-babaların çocuğa tuvalet konusunda yardımcı olmaması

Çocuklarda Parazit Belirtileri

 • Uyku sırasında ağızdan salya gelmesi (En karakteristik belirtidir)
 • Çocuğun şiddetli karın ağrısı çekmesi
 • Çocukta iştahsızlık ve halsizlik
 • Çocuğun yetersiz kilo alması veya aniden kilo vermesi
 • Çocukta süreli olarak bulantı ve kusma görülmesi

Nasıl Tedavi Edilir?

Parazit tedavisinin çeşitli bitkisel yöntemleri olsa da ilaçla yapılanını anlatmayı tercih ediyoruz. Parazit ilacı genellikle 2 dozluk şurup şeklindedir. İlk doz alındıktan 15 gün sonra ikinci doz alınır. Ancak bu tedavi tırnağınızın arasında kalmış ya da iç çamaşırınıza bulaşmış parazit yumurtasını öldürmez. İlaç tedavisiyle birlikte beden ve çevre temizliği şarttır. Tüm kıyafetler bol deterjanla yıkanmalı, evdeki kapı kulpları gibi herkesin dokunduğu yerler çamaşır suyu ya da antiseptiklerle temizlenmeli, tırnaklar kesilmeli ve el hijyenine çok dikkat edilmelidir. İç çamaşırlarının çamaşır suyunda bekletilmesi daha iyi olacaktır ama şart da değildir. Ayrıca ilaç tedavisi, tahlil istenmeksizin tüm aileye uygulanmalıdır. Çünkü aile üyeleri sürekli yakın temas halindedir. Tüm aile tedavi sürecinden geçirilmezse parazit vakası bir kısır döngü haline dönüşebilir. İlaç ve gözlem ile yapılan tedavi başarısız olursa veya hastaya acil müdahale gerekiyorsa bağırsak kurdu ameliyatı gündeme gelebilir.

Bağırsak Kurdu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Bağırsak kurdu ameliyatı genel anestezi altında yapılır.
 • Hastaya anestezi uygulandıktan sonra karın bölgesinden uygun bir kesik açılır.
 • Daha sonra hastanın ince bağırsağı rahat şekilde görünene kadar ortamdaki kan temizlenir.
 • Cerrah ince bağırsağın uca yakın bir kısmından kesik açar.
 • Kesilen bu bölgeden sıkıştırma veya preselle alma yoluyla kurtlar çıkartılır.
 • Daha sonra ince bağırsağın kesilen kısmına dikiş atılır. Bu dikiş ipliği kendiliğinden eriyerek bağırsak duvarına katılan bir malzemeden yapılmıştır.
 • Hastanın kanaması kontrol altına alındıktan sonra karındaki kesi uçları birleştirilir ve dikiş atılır.
 • Ameliyat sonrası hastanın dikiş bölgesine düzenli olarak pansuman yapılmalıdır. Ameliyattan 7-10 gün sonra dikişler alınarak tedavi tamamlanır.

Tenya Nedir?

Tenya, ülkemizde en sık rastlanılan bağırsak parazitlerinden bir tanesidir. Genellikle sığır etinden bulaşan tenya paraziti oldukça tehlikelidir. Tenya yaşam süresi boyunca 2-3 ayrı konak canlının vücudunda yaşar. Tenyanın son konağı insandır. İnsandan bir önceki konağı ise sıklıkla domuz ve sığır olmak üzere birçok memeli hayvandır. Bu hayvanların etleri yeterince pişirilmeden yenildiğinde tenyanın yumurtaları ölmez ve insana bulaşabilir. O yüzden tenyadan korunmak için etleri iyi temizlemek ve yeterince pişirmek gerekir.

Etiketler:

Benzer Konular

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorum Yaz

Yorumlar: 1 13 14 15 16

 1. mustafa dedi ki:

  Bende 17 yasindayim kucuklugumden buyana var ve o kadar çokyyemek yiyorum ama kilo alamiyorum bununla alakası varmıdır??

 2. SHUHRATBEK dedi ki:

  Size nasil ulaşabilirs

 3. Pakize Yüce dedi ki:

  Parazitox efervesan tablet en iyi etkili bitkisel bir ürün bağırsak enfensiyonlarına karşı birebir böyle bir şikayetiniz varsa sizde denemelisiniz derim herhangi bir yan etkisi yok kullananlar memnun kalmışlar söylediler incelemek isteyen buradan ulaşabilir.

  1. Pakize Yuce dedi ki:

   parasitoxturkiye yada bilimsel-urun dan inceleyebilir parazitle ilgili sıkıntıları çözebilirsiniz.

 4. Özlem dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar bende bunun için herbal parazite tea aldim kullanan veya faydasini gören var mi ben içtim bir süredir ama anlamadim düşen birşey var mi kullanan varsa yorum yazabilir mi lütfen.

 5. Busra dedi ki:

  Hastaneye falan gitmedim ama karnımın üstüne yattığımda birşey kıpırdadığını hissediyorum sizce bağırsak solucanı olabilirmi(tenyanın herhangi bir belirtisi yok sadece çok yemek yiyorum)

  1. ALi dedi ki:

   Görünmekte fayda var bir zararınız olmaz gidip görünün daha kötü birşeyde olabilir

 6. sinem dedi ki:

  Ben bugün sabah aç karınla andazol hapi mi içtim gece oldu ve yine aynı sorun neden ise yaramıyor yardımcı olun lutfen

 7. Metin dedi ki:

  Sizce uygulayınca gecermi. Cnlu bende yıllardı aynı hastalıkdayım dokrota gıttım test yaptı ama bırse cıkmadı fakat eve gelınce her lavobaya gıttımde o lanet olası hastlık ısmını hissediorum görüyorum. Cok ymk yiorum ama alamıorum kılo hep aynı kılodsyım 58 kılo boy 1.75 cok zayıfım ınsallah gecer

 8. Seher dedi ki:

  Ben daha 12 yasindayim sürekli bagirsaklarim agriyor cokk halsizim evden disari cikamiyorum..kac yil oldu gecmedi bir ara geciyor sonra tekrar oluyor neden ne yapmaliyim?????

  1. eda dedi ki:

   şu an geçtimi

 9. Meral dedi ki:

  Almanya’da ilaci üreten Firma tarafindan satilan DETOXIC isimli ilacin vücuttaki tüm parazitleri imha ettigini cesitli kaynaklarda okudum. Hicbir yan tesiri yokmus.

 10. Fadime dedi ki:

  Cok zor bi durum

  1. ido dedi ki:

   Gerçekten öyle. Biz de yeterince medeni ve özgüvenli olmadığımız için insanlar bu durumdan utanıyorlar da.

 11. cemkucuk03 dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende de bagırsak kurdu var gün içerisinde 1,5 2 cm uzunlugunda düşürüyorum igrenç bir duygu fakat bende zayıflık,gece kaşıntı ,salya gibi hiç bir sorun yok iştahım yerinde ve vejeteryanım kırmızı,beyaz et yemiyorum. senede bazen 1 kez 2 metre kadar düşürüyorum 1 kere doktora gittim ilaç verdi kullandım ama faydası olmadı sizce bendeki bagırsak kurdu nasıl düşer

 12. Eda dedi ki:

  Ya şunu merak ediyorum düşüren oldumu dusururken karın ağrısı veya başka bir şekil zorluk yada belirti olurmu

  1. isimsiz dedi ki:

   kabak cekirdegi yiyin ama kavrulmamis ve sabah ac yiyin yaklasik bir cay bardagi kadar ve kurtulun

   1. Ayhan dedi ki:

    Peki hastanede hangi bölüme baktırıyoruz kurt için ☺️

    1. ts dedi ki:

     Dahiliyeye gidebilirsin

 13. Cansu dedi ki:

  Bende küçükken de vardı kıl kurdu:((( Kendi kendine geçmişti ilaç içmemiştim. Hiç kafama takmıyordum bir ishal, bir kabız oluyordum hatırlıyorum… Bağışıklık sistemi küçükken zayıf oluyormuş sonradan güçleniyor. Antibiyotik aldığında bağırsağındaki seni hastalıklardan koruyan faydalı bakterilerin çoğu ölüyor ve zamanla kötü de beslendiğin için (probiyotikten fakir bir şekilde) zararlı bakteriler çoğalıyor. Zararlı bakteriler dediğimiz az olunca bağırsağın içinde faydası varmış. İyi bakteriler yok olunca zararlı hale geliyorlarmışşş. İşte o zaman hastalık kapman daha kolay oluyor!!..Probiyotik yani (yediğin yiyecekleri sindiren sana vitamin yapan) faydalı bakterilerden bol miktarda almamız gerekiyor!!! TURŞUUU, KEFİRRRR, BOL SEBZEEE (Turp, havuç, kereviz, pırasa vs..) KIŞ SEBZELERİNİN HEPSİ ÇOK YÜKSEK ALKALİDİR YANİ VÜCUDU TEMİZLER ). Alkali sebzeler yenmesi gerekiyor!!. Uygun olanları ÇİĞ YENECEK!! Çünkü çiğ yediğinde şekerlenmiyor. Sebzeler; doğal karbonhidratmış. İyice yıka, salata yaparken yeşillikleri sirkeli suda beklet. Su iç!! en az günde 2 litre iç!!..Suyu limonlu içmemiz gerekiyormuş. Limon asidik bir meyve ama vücuda girdiğinde seni alkali yapıyormuş..vücut alkali olunca parazitler gidiyormuş daha önce de yazmış ARKADAŞLAR!! Faydalı bakteriler daha çok sebzeyi seviyormuş özellikle lifli sebzeleri.. Keten tohumu, çörek otu tohumu da alkaliymiş..Birisi bir forumda çörek otunun tenyayı düşürdüğünü yazmıştı metrelerce..Canan Karatay’ın sitesinde de okumuştum..Çörek OTU TOHUMUNU öğüteceksin, taze taze aç karnına bekletmeden yiyeceksinn 1 tatlı kaşığı üstüne su iç!! Deneee bende tenya (şerit halinde olan parazit) yok ama ben de yiyeceğim. Kabak çekirdeği İyi demiştik!! Siyah çay, kahve, kola, meşrubat, asidiktir. İÇME!! Kafein vardır içinde ve bizim için zararlıdır!!. paraya kıyıp sadece Keçi Boynuzu tozu alıp, içeceksin. Keçiboynuzu tozunda kafein yoktur. Ben kahve yapar gibi içiyorum temiz içme suyunda az suda ısıtıyorum, kaynatmıyorum. Tadı, aroması güzel ama kahvenin yerini tabiki tutmaz ama sağlığım için içiyorum. İNŞALLAH , HEP BERABER SAĞLIĞIMIZA KAVUŞURUZ!!!

  1. hasan hüseyin dedi ki:

   tşkrlr

  2. Metin dedi ki:

   Benimde başımda hala var doktora gittim testde cıkmadı birşey yok dio ama evde kavgaya gıttıgımde belirtisi hiisedip görebiliorum o igrenc hastslıgın adını :( sizce dogrumu bnlar gecermı uygulasak yazdıklarınıxı.
   Yıllardr 58 kılodsyım 1.75 boyla cok zayıfım

 14. Cansu dedi ki:

  KIRMIZI PANCAR TURŞUSUUU………. Kırmızı pancar MUCİZE SEBZE ONU SÖYLEYEYİM, Vitamin ve mineral deposu.. Kanseri önlüyormuş, yüksek miktarda antioksidan içeriyor…Kıl kurdunun yukarıda cetvelin yanında görülen parazitlerin yanii bir santim bile değil, inceciktir..YUMURTALARI kii SİYAH renkte olur onlar…Bir adet Yumurtası çok ufaktır aslında gözle bile göremezsinn yalnız o siyah siyah yumurtalar üst üste binince Siyah Nokta olarak görülüyor. Yumurtalarını dışarı atıyor KILKURDU makat dışına..Sıcakla beraber olgunlaşıp, krem rengi oluyor, canlanıyor tekrar makatdan içeri kalın bağırsağa giriyor. TURŞUYU YİYORSUN Aç Karnına dışkının içine düşüyor yani içeriye boşalıyorlar. Hemen yemek yemeyeceksiniz tabiki sabah saatleri için. Dışkı ve idrar Kırmızı Renkte çıkıyor..tek başına yemenin de zararı olduğu söyleniyor mesela kırmızı pancarın temiz yıkanıp, haşlanıp suyunu içerken havuç suyuyla falan seyreltilmesi söyleniyor. ama ben şimdilik öyle yapmıyorum. Bakın idrarın ve dışkının kırmızı renkte devamlı çıkmasının ZARARI VARDIR ama ben yumurtayı içeriye bıraktığını görünce devam edicem yemeye. Sizin ne yapacağınızı söyleyemem!!! Yazılan yorumlarda bazı arkadaşlar tahlilde çıkmadı diyor gaita tahlilinde çıkmıyor ben de daha önce yaptırmıştım. AMA TURŞUYU YEE ….İÇERİ BOŞALSIN YUMURTALAR.. gaita testinde de çıkar böylece..Turşusunu yapman şart değil haşlayıp yersin suyunu da içersin ama ben turşusunun bol miktarda yapılıp uzun zaman yiyebilirsiniz diye öneriyorum. Bildiğim kadarıyla tenya da yumurtasını dışarı makat civarına bırakıyor öyle okumuştum. Sanki bir tek Askaris denilen uzun solucanlar bağırsağın içine yumurtasını bırakıyor diye okumuştum? İshal de oluyorsun onu da söyleyeyim.. Yumurtalar içeri boşalıncaaa panik oluyorlarr içerde daha hızlı ve agresif oluyorlar…KIŞ AYI KIRMIZI PANCAR ZAMANI.. HEMEN AL. TURŞUSUNU YAP!! kabak çekirdeği, sarımsak,kefir bunlara devam tabii..şekeri de mümkün olduğu kadar kesmektte fayda var. ben mesela kola içmiyorum, uzun zamandır ağzıma bile sürmüyorum. Alkolüm, sigaram da yoktur:D temizliğe devam..nette bir bayanın kahve öğütücüde öğütüp hemen yemek kaydıyla ÇÖREK OTUNUN METRELERCE TENYAYI DÜŞÜRDÜĞÜNÜ söylediğini okumuştum. ben de deniycem onu!!

 15. ozlem dedi ki:

  Neden yorumlarim yayinlanmiyor.

 16. ozlem dedi ki:

  Daha önce yaklaşık yarım metre solucan düşürdum. Ve hala şikayetim devam ediyor. Çok rahatsizim uykularrim kaçıyor. 4 adet yomesan ilacını kullandım inanılmaz hareket halinde faydası olacak mı bilmiyorum. Başka ne yapabilirim lütfen bana yardımcı olun..

  1. Tamer dedi ki:

   Mutlaka doktora git ben bugün gittim ilaç verdi ayrıca kekik yemek iyi geliyormuş

 17. Özlem dedi ki:

  Daha önce yaklaşık yarım metre solucan düşürdum. Amama hala var hemde senelerdir çok rahatsız ediyo. Aldığım ilaçtan ( yomesan ) sonra daha çok rahatsızlık vermeye başladı :( artık kurtulmak istiyorum napmaliyim..

  1. Cansu dedi ki:

   Özlem Hanım yomesan içtiğinde düşüyor mu yani ilaç etki ediyor mu?

 18. Huseyin dedi ki:

  Sevgilimde var ve hastaneye gitmesi için ikna edemiyorum yardımcı olun
  Asiri zayıflık istahsizlik demir eksikliği oluor ve bugün diskisinda gördüm nasil ikna edip goturebilirim hastaneye yardım

 19. eren dedi ki:

  aslında çok belirti yoktu 3 tane falan yoktu ama aradan 3 hafta geçti kiloda aldım ama belirtilerde arttı acaba midemimi üşüttüm yoksa parazitmi var ?

 20. Sema dedi ki:

  Bende de var kıl kurdu şuan neden oldum anlamadım ama ilaç kullanamıcam emziriyorum benim korkum bebeğime geçer mi daha beş aylık ben ne yapabilirim

 21. Songül dedi ki:

  Merhaba ! Acil yardiminiza ihtiyacim var cok kötuyum evliyim 1yilik 20 yasindayim bende kil kurdu var göruyorum ve asiri kasinti oluyor cok zayifim bide ne kadar yesemde kilo alamiyorum kansizlikda var aslinda temizlige ve hijenlige cok önem veriyorum ama nasil oldu hic anlamiyorum kimseyede söyleyemiyorum esim de dahil geceleri o cok rahat uyuyor ama ben öyle degilim :( lütfen yardimci olun bana doktorada gidemiyorum daha bugun bi ilac aldim ama lutfen yardimci olun ben biktim artik bunu yaşamakdan :((((

 22. Zarif sırma dedi ki:

  Her yemekten sonra karnım ağrıyor oglum unds esımınde sonrada mıdem bulanıyor oglum dort yaşında bagAsak solucanı cıktı bızdedemı var h

 23. naz dedi ki:

  andazol 400 mg tablet 1 hafta her gün 1 tane -çamaşırlar kaynatılır 1 ay sonra tekrar 1 hafta andazol
  + pruzon pomat
  yada
  kontil 250 mg tablet bi seferde 3 tablet 1 ay sonra tekrar
  +pruzon pomat

 24. serap dedi ki:

  Oğlum 2 buçuk yaşında 3 gündür görüyorum parazit var bizdede varmi bilmiyorum ne yapabilirim

 25. serap dedi ki:

  Benim çocuğun 2 buçuk yaşında ve parazit gördüm ne yapmalıyım iki gündür görüyorum bize geçmemesi için ne yapabilirim

  1. gökhan kılınç dedi ki:

   parazit sizden çocuğa bulaştı zaten sizdede var ve tıpta parazit tedavisi bir bireyde görüldümü tüm aile bireyleri tedavi görür

 26. Murat dedi ki:

  Çok kaşınıyor yardım mmmm

  1. Jale dedi ki:

   Benimkide napcammmmmm

   1. Canavar dedi ki:

    Ne kadar kaşınıyor

   2. Umut dedi ki:

    Git eczaneye al ilacını iç geçiyor ya bu kadar işkenceye ne gerek var

 27. Murat dedi ki:

  Çok kaşınıyor yardım mmmm

  1. Cenk omay dedi ki:

   Pekı ne gıbı ilac onerırısınız adı nedır onu kullanalım

 28. Pari dedi ki:

  Sol tarafimda,karnimin kalça kemigi üzeri gibi yerde hep agri var..

  1. Umut dedi ki:

   Orda kalın bağırsak var çok şişkinlik olunca kemiğe deyiyor

 29. Jiza dedi ki:

  Ay merak edip parazitler hakkinda okuyirdum. Simdi cok tiksindim korkuyom. Artik bol sarimsak sirke zencefil kullanirim yemeklerde. Allah korusun Boyle seylerden

  1. kazım dedi ki:

   Temizlik alışkanlıkları çok önemli sadece sarımsakla kurtulamazsın

- 1 13 14 15 16 -

Yorum Yaz