Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Burun Kırığı Nasıl Anlaşılır ve Tedavisi Nedir?

Burun Kırığı Nedir?

Burun yüz estetiği için en önemli organdır denilebilir. Yüzün en ön kısmında bulunduğu için darbelere en çok maruz kalan kısımdır. Gelen darbeler nedeniyle üç tip kırık oluşur. Birincisi yalnızca burnun kıkırdak bölümünü etkileyen ve burun kemikleri arasındaki bağlantıları bozan kırıklardır. İkinci kırık türünde burun kemiklerinde içe çökme, sağa veya sola kayma gibi bakınca anlaşılabilen kırıklardır. Üçüncü kırık tipinde ise burunla beraber yüzün başka kısımlarında da kırık tespit edilir. Üçüncü tip kırığın tedavisi diğer bölümlerle birlikte bir değerlendirme yapılmalıdır. Çünkü yüz estetiği bir bütündür.

Burun Kırıkları Nasıl Anlaşılır?

  ->  Burun kırığında ilk görülen belirti aşırı kanamadır. Darbeden sonra hemen kanama başlar ve şiddetli bir ağrı duyulur.

  ->  Gelen darbeden sonra burunda bir asimetri oluşması da kırığın önemli bir belirtisidir.

  ->  Çocuklarda burun kırıkları hemen anlaşılmayabilir. Darbe oluştuktan bir kaç gün sonra çocuklarda nefes alma problemiyle fark edilebilen kırık vakaları olmuştur. Çocuklardaki kemiklerin daha esnek olması nedeniyle kanama ve ağrı daha az olur. Çocuk bunu önemsemez. Ancak velilerin böyle bir durumda dikkatli olmaları gerekir.

  ->  Burun kırıkları hastaneye gidildikten sonra röntgen çekilerek net bir biçimde gözlenebilir.

Burun Kırığı Tedavisi

Burun kırığı tedavisi, kırığın boyutuna göre yapılmaktadır. Hafif kırıklarda yalnızca alçı ile sabitlemek hem kemiklerin daha çabuk iyileşmesini sağlar hem de burnun başka bir travmadan etkilenmesini önler. Ancak büyük çaplı bir kırık oluşmuşsa kırılan bölgeye çabuk müdahale etmek gerekir. Kırılan kemikler yerine sabitlenir, tampon koyulur ve burun bir hafta süre ile alçıya alınır. Alçıya alma ile düzeltilemeyecek kırıklarda ise burun kırığı ameliyatları tercih edilir.

Burun Kırığı Ameliyatı

Burun kırığı sonucunda çok fazla miktarda parça ortaya çıktıysa travmadan sonra kısa bir süre içinde ameliyat yapılmalıdır. Bazen de ufak çaplı bir kırık bile olsa hastanın kemikleri kendiliğinden kaynamışsa ve bir şekil bozukluğu varsa cerrahi müdahale gerekir. Bu tür durumlarda genel veya lokal anestezi altında burna estetik ve fonksiyonel bir yapı kazandırılır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

Benzer Konular

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz