Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Diş Dolgusu Hakkında Her şey

Diş Dolgusu Hakkında Her şey

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu dişteki çürüğün temizlenmesi ve yerine uygun bir maddenin doldurulması işlemidir. Diş tedavileri arasındaki en kolay işlemlerden biridir. 3 çeşit dolgu malzemesi vardır:

->Porselen

->Alaşım

->Kompozit

 

Estetik açıdan çok tercih edilen kompozit dolgunun yapılışından bahsedeceğiz şimdi:

 

->İlk olarak dişteki çürük kısımlar oyucu bir aletle tamamen temizlenir.

-> Ardından dolgu yapılacak kısma dolgunun yapışmasını sağlayacak bir kimyasal sürülür.

-> Kimyasalın üzerine hamur kıvamındaki dolgu malzemesi koyulur ve dişe uygun şekli alması sağlanır.

-> Son olarak da halojen lamba yardımıyla hamur kıvamındaki dolgu malzemesi sertleştirilir.

-> O andan itibaren dolgu, normal diş dokusu sertliğine ulaşır.

-> Dolgu işlemi sadece çürüklerde değil dişin bir kısmının kırıldığı durumlarda da uygulanır.

 

Dolgu Ne Zaman Yapılır?

Günümüzde 30 yaşına gelmiş hemen hemen her kişide en az bir diş dolgusu mevcuttur. Bunun temel sebebi ise sürekli tüketilen rafine şekerlerdir. Dolgu tedavisi çürüğün damar ve sinir dokusuna ulaşmadığı basit durumlarda uygulanır. Yani yüzeysel ya da orta dereceli çürüklerde uygulanabilir. Şayet çürük çok derinse kanal tedavisine başvurulabilir.

 

Çok Ağrı Olur Mu?

Anestezi doğru yapıldığında ağrı hissetmek mümkün değildir. Ancak dolgu yapılırken diş eti zarar görürse birkaç gün şişlik ve ağrı olabilir. Ayrıca anestezi sebebiyle ağız hissizleştiği için yanağı ya da dili ısırma ihtimali de olacaktır. Çocuklarda bu duruma çok dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte dolgu tedavisi uygulanan dişlerin soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyetleri fazla olur. Özellikle dolgu yapıldıktan sonraki birkaç hafta tüketilen besinlerin sıcaklığına çok dikkat etmek gerekir.

 

Ne Zaman Yemek Yiyebilirim?

Dolgu yapılırken anestezi uygulandıysa 2 saat bir şey yememek gerekir. Çünkü anestezinin etkisindeki yanak ısırılabilir. Isırıldığında da acı olmayacağı için ciddi ağız yaraları oluşabilir. Anestezi yapılmadıysa işlem biter bitmez yemek yenilebilir. Ancak ilk gün dolgu yapılan dişle sert besinlerin  çiğnenmemesi gerekir. Dolgunun tam sertliğine ulaşması 24 saat alır.

 

Dolguya Alışmam Ne Kadar Sürer?

Dil, ağızda sürekli aktif olan hassas bir organdır. Başlarda dolguyu çok yadırgaması normaldir. Dilin dolgunun ağızda yarattığı şekil değişikliğine alışması birkaç gün alabilir. Bu süreçte kişi gerçekten zorlanabilir. Fakat en fazla 1 ay sonra ağzında dolgu olduğu unutulacak kadar alışılacaktır.

 

Dolgu Neden Düşer?

Dolgu yapılırken, dolgu malzemesiyle dişin arasına tükürük girmesi ya da boşluk kalması gibi nedenlerden dolayı dolgu düşebilir. Diğer yandan zamanla ya da dolgu yapılırken dolgunun altına doğru bir sızıntı kanalı oluşursa dolgunun altındaki kısmın çürümesiyle dolgu düşebilir. Çiğnenmeye çalışılan çok sert besinler de dolgunun ömrünü kısaltacaktır.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
5 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

Benzer Konular

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. can dedi ki:

  Disimi curuktwn dolayi dolgu yaptirdim ikinci gunu havuza gidesem sakincasi varmi acaba

 2. Abuzer Öncü dedi ki:

  Acaba yaptığımız dolgu hep kalacakmi yoksa bi sure sonra dusermi

 3. Ismini vermek istemeyen Korkusuz dedi ki:

  Ben bugün dolgu yaptırdım ve hiç acımadı 15 dk da bitti. Benim çok korkum vardı ama nedense dişçi koltuğuna oturduktan sonra geçti ? Her neyse diş hekiminine gidecek olanlar (küçük işlemler için ) hiç korkmasın hepinize geçmiş olsun ?

 4. Seyma dedi ki:

  5 gün önce dolgu yaptırdım ve Işlem bittikten sonra anestezi etkisi gectiginde yanagimda sislik olustu dolgulu disin dis eti sisti ve yanagimda hafif morluk olustu . Doktor dolguyu yaparken dis etime sanirim dolgunun battigini hissettim sizce bundan kaynakli mi disimde ara sira agrilar oluyor ve gulunce bile sizliyor

 5. berfin dedi ki:

  dört sene önce bir dişim hafif çürük diye dişciye gittim doktor dolgu yapacam dedi neden almadım yanındakı dıger dişide dolgu yaptı o da çurumeye yakınmıs diye hemencik yaptı yarım saatte bitirdi, yalnız aradan iki haftaa sonra çok feci agrı yaptı gittım yine dışciye dolgun diş etine batmıs duzeltı gonderdı evet geçti agrısı fakat sadece uc aya kadar ve bu dort yıl boyunca surdu her üç ayda bir dişciye gittım ilaç vardi gönderdi şimdi ise agrısı bır turlu durmuyor ilacta etkı etmıyor doktor ikisinide çekmem lazım dedi bende izin vermedim çünkü dışardan bakınca hiç çürük yok diş guzel gorunuyor ayrıca azı dişlerim olduğu içinde çekmek istemiyorum hafıf gulumsesen görünür fakat çok fazla agrıyor ne yapmalıyım teşekürler……

 6. berfin dedi ki:

  dört sene öne bir dişim hafif çürük diye dişciye gittim doktor dolgu yapacam neden almadım yanındakı dıger dişide dolgu yaptı o da çurumeye yakınmıs diye hemencik yaptı yarım saat yalnız aradan iki haftaa sonra çok feci agrı yaptı gittım yine dışciye dolgun diş etine batmıs duzeltı gonderdı evet geçti agrısı fakat sadece uc aya kadar ve bu dort yıl boyunca surdu her üç ayda bir dişciye gittım ilaç vardi gönderdi şimdi ise agrısı bır turlu durmuyor ilacta etkı etmıyor doktor ikisinide çekmem lazım dedi bende izin vermedim fakat çok fazla agrıyor ne yapmalıyım teşekürler……

 7. Berkay dedi ki:

  Yaklaşık iki ay önce dolgu yaptırdım disimin bi kaç yerinde küçük curukler vardı ve doktorum sadece en büyüğünu temizleyip dolgu yaptı. Her tarafı temizlemesi gerekiyo muydu.? Birde ara sıra sizlama oluyo bu normal mi

 8. AYŞE ŞENER dedi ki:

  Yaklaşık 3 ay önce kanal tedavisi ve dolgu yaptırdım.Kanal tadavisi yapılırken ağrıyı hissettiğim için 3 anestezi yapıldı ve doktorun dediğine göre kanamada çok olmuş.Tedavi sonrası Aynaya baktığımda sağ dudağım ve yanağım bayağı bir şişmişti doktora sordum iner dedi ve aşırı olan şişlik indi fakat sağ yanağımda şişlik var.Doktora tekrar gittim yanağımı gördü tedavi sonrası çekilen röntgenlere baktı ve benlik birşey yok dedi.Akne tedavisi görmektedim ve tedavinin 4.ayındayım(diş doktorunu bu konuda bilgilendirmiştim) kullandığın ilaçla ilgili olabilir dedi fakat cildiyeci doktorumda ilaçta bu tarz yan etkiler yok dedi ne yapacağımı bilemiyorum nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim.

Yorum Yaz