Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Gırtlak Kanserinin Nedeni Sigarayla İçilen Çay ve Kahve

Gırtlak Kanserinin Nedeni Sigarayla İçilen Çay ve Kahve

Sigarayla İçilen Çay ve Kahve

Sigara insanın hem sağlığına, hem de cebine zarar veren bir alışkanlıktır. Sigara içme yaşının ülkemizde 11’e düştüğü günümüzde milyonlarca sigara kullanıcısı bulunuyor. İçerisinde yer alan maddelerin her biri ayrı zararlıyken, nikotin de insanları sigaraya bağımlı hale getiriyor.

  ->  Katran

  ->  Polonyum

  ->  Kadminyum

  ->  Polisiklik hidrokarbonlar

  ->  Krom

  ->  Nikotin

  ->  Karbonmonoksit

gibi zararlı maddeleri içeren sigarada; fare zehri ve çeşitli böceklerin vücutlarından elde edilen karışımlar da yer alabiliyor. Bu durum sigaranın ne kadar zararlı olduğunu açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Sigaranın içinde yer alan maddelerin zararı beraberinde tüketilen içecekler ve yiyeceklerle birlikte daha da artabiliyor. Sigarayla birlikte tüketilen içeceklerden çay ve kahve bunlardan en yaygın ve zararlı olanlarıdır. Sigarayla çay ya da kahve içmek kanser riskini maksimum seviyeye çıkarıyor.

 

Sıcak İçecekler Sigaranın Etkisini Katlar

Sigarayla birlikte kesinlikle çay içilmemesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar; sigara ve çay tiryakilerinin en azından bunları bir arada içmemelerini öneriyorlar. Yemek borusu kanserlerinde büyük rol oynayan sigara ve çayın tüketimi sonucu ortaya çıkan kanser vakaları ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sıklıkla görülür. Çünkü bu bölgelerde çay aşırı sıcak ve kıtlama içiliyor.

 

Gırtlak Kanserine Giden Yol

Özellikle sıcak içecekler gırtlak kanserinin ortaya çıkmasında etkin rol oynuyor. Sigaranın da damar tıkanıklıklarından kansere kadar birçok hastalığa neden olan maddeleri bünyesinde barındırdığını biliyoruz. Çayla birlikte sigara içmenin kanser riskini ne kadar arttırdığını da net bir şekilde gözlemleyebiliriz. DNA’da meydana gelen hasarların sebep olduğu kanser, sıcak içeceklerle birlikte tetikleniyor. Sıcaklık DNA’da hasarlarını iyice artırıyor. Ülkemizde de en çok tüketilen sıcak içeceklerin başında gelen çay, sigara ile birleştiğinde kanser riskini maksimuma çıkarıyor. Aşırı sıcak çay ve de sigaradan uzak duramayan bir kişinin en azından çayı ve sigarayı mutlaka ayrı ayrı tüketmesi gerekir.

 

Etiketler:

Benzer Konular

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorum Yaz

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz