Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Hamileler İçin Beslenme Önerileri

Hamilelikte Beslenme Neden Önemlidir?

Hamilelik dönemi annenin iki kişilik düşünerek yaşaması gereken bir dönemdir. Anne ne solursa bebek o havayı kullanır. Anne ne yerse bebek onunla beslenir. Hatta bazı araştırmalara göre annenin hamilelik dönemindeki ruh hali bile karnındaki bebeği etkilemektedir. Bebeğin sağlıklı şekilde doğabilmesi ve ilerleyen hayatında da daha güçlü bir yapıya sahip olabilmesi için hamilelerin beslenmelerine ekstra özen göstermesi gerekir. Bu konuda baba adaylarına da görevler düşmektedir. Hamile eşini düzenli beslenmesi ve besin değeri yüksek gıdalar alması için teşvik etmelidir. Eşinin beslenme düzenini takip etmeli, onun değişen hormon dengeleri arasında dikkat edemeyeceği bu tarz ciddi konularda uyarıcı olmalıdır.

Hamileler Hangi Besinlerden Uzak Durmalıdır?

  ->  Yapay ve gıda boyası bulunan yiyecek-içecekler

  ->  Alkollü içecekler

  ->  Gazlı içecekler

  ->  Aşırı yağlı yiyecekler

  ->  Temizliğine emin olunmayan yiyecek-içecekler

  ->  Etkisinden emin olunmayan bitki çayları

Hamileler Nasıl Beslenmelidir?

Hamileler, günde 5-6 öğün şeklinde beslenmelidir. Bu öğünler 3 ana ve 2-3 ara öğünden oluşmalıdır. Örnek bir beslenme düzeni şu şekildedir:

  ->  Peynir, bal, yumurta gibi yüksek besin değerine sahip yiyeceklerin bulunduğu bir kahvaltı hamileler için güne harika bir başlangıç olacaktır.

  ->  Daha sonra öğle yemeğine kadar acıkması durumunda bir kase yoğurt, bir salatalık gibi faydalı ve düşük kalorili bir ara öğün tercih edilebilir.

  ->  Öğle yemeğinde et, balık veya tavuk gibi yüksek proteinli bir gıda tercih edilmelidir.

  ->  Akşam üzeri mevsime uygun taze bir meyve tüketilebilir.

  ->  Akşam yemeğinde ton balıklı salata, peynirli makarna gibi ağır olmayan ancak besleyici nitelikte bir öğün tercih edilmelidir.

  ->  Yatmadan önce acıkan hamileler ise tercihe göre yoğurt, bir miktar peynir gibi açlığı bastırabilecek, faydalı ancak gece uykuda rahatsız etmeyecek şeyler yiyebilir.

Hamileler İçin Beslenme ve Yaşam Önerileri

  ->  Hamilelikte en çok dikkat edilmesi gereken husus alkol ve sigaradır. Hamile bir kadın kesinlikle alkol almamalıdır. Alkol, hem anne adayının hem de bebeğin vücuduna çok büyük zararlar verir. Anne alkol nedeniyle oluşan hasarları zamanla tolere edebilir ancak bebekte oluşacak hasarlar bir ömür etki gösterecektir. Sigarayı ise yalnızca kullanmamak yetmez. Anne adaylarının sigara içilen ortamlardan da uzak gerekir.

  ->  Hamileler için en uygun et ürünü balıktır. Balık eti, hem protein değeri hem de düşük kalorisi sayesinde ideal bir yiyecektir. Balığın yalnız eti değil yağı da sağlık kaynağıdır. Anne adayı ve bebeği için çok gerekli olan omega-3’ün en yoğun olduğu ürün balık yağıdır.

  ->  Anne adayı bol bol su içmelidir. Çünkü günlük sıvı ihtiyacı artmıştır. Anne adayının bu sıvıyı kola, ayran, çay gibi içeceklerden karşılayabileceği kanısı ise kesinlikle yanlıştır. Günlük sıvı ihtiyacı yalnızca saf su ile karşılanabilir.

  ->  Turunçgiller anne adayı için büyük önem taşır. Çünkü anne adayı hasta olduğunda bebek doğrudan etkilenir. Turunçgillerde ise hastalıkların önlenmesine katkı sağlayacak olan C vitamini bolca bulunur.

  ->  Hamileler bol miktarda sebze tüketmelidir. Sebzeler hem vitamin kaynağıdır hem de düşük kalori ile doyma imkanı sunarlar.

  ->  Hamileler ilk üç ay içinde aşırı beslenmemelidir. Çünkü bebeğin besin ihtiyacı giderek artacaktır. Hamile kadın eğer ilk üç aydan aşırı yemeye başlarsa hamileliğin ilerleyen aylarında çok fazla kilo almış olur. Sonuç olarak psikolojisi etkilenir ve beslenmekten soğur.

  ->  Anne adaylarının bol bol yürüyüş yapması gerekir. Yürüyüş anne adayını daha sağlıklı yapar. Sağlıklı bir anne adayı ise kuşkusuz sağlıklı bir bebek doğurur.

  ->  Anne adayları streten uzak durmalıdır. Çünkü stres anneyi etkilediği kadar bebeği de etkilemektedir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz