Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kirpi Diken Atar Mı? Kirpi Ok Atar mı?

Kirpi Diken Atar Mı? Kirpi Ok Atar mı?

Kirpiler, ortalama 30 santimetre boyunda ve üzeri sert dikenlerle kaplı hayvanlardır. Tehlikeli görünüşlerinin aksine çok barışçıl hayvanlar olan kirpiler ülkemizin her yerinde görülebilir. Barışçıl olmalarına rağmen sıkıştırıldıklarında ciddi saldırılar yapan kirpilere nasıl davranacağımızı bilmemiz gerekir. Sulak yerleri seven kirpiler suyun kokusunu çok uzaklardan alabilirler. Kırsal kesimlerde yaşıyorsanız kurak bahçenizi sularken yakınınızdaki otların kıpırdadığını görmeniz kuvvetle muhtemeldir :) Bu sevimli hayvanlara yapılabilecek en büyük iyilik su vermektir. Kesinlikle ama kesinlikle süt verilmemelidir. Çünkü kirpiler sütteki laktozu sindiremezler. Ardından ishal olarak sıvı kaybı nedeniyle ölebilirler. Genellikle böcek, kurbağa, yılan ve fare yiyen kirpiler yılan ve böcek zehirlerine çok dayanıklıdır. Doğal dengenin önemli bir parçası olan kirpiler ülkemizde de koruma altındadır.

 

Kirpi Ok Atar Mı?

 

kirpi-saldırısı-Uzmantedavi.net

 

Kirpilerin görünüşü patlamaya hazır bir çivili bombayı andırır. Özellikle tehdit algılayan kirpi top şeklini aldığında ürkütücü olur. Ancak kirpi top değildir patlamaz :) Uzun yıllar önce kirpilerin oklarını fırlatamadığı ispatlansa da hala hurafeler kol geziyor. Bunun sebebi de sanırım kirpi saldırısına uğrayan köpeklerin fotoğrafları. Köpeklerin her yerine batmış olan dikenler sanki fırlatılarak saplanmış gibi duruyorlar. Ancak durum böyle değildir. Oyun oynamak isteyen köpekler kirpileri korkutur ve en sonunda kirpi atağa geçerek dikenlerini saplamaya başlar. Kavgadan kaçsalar da saldırıları çok agresif olan kirpiler köpekleri ağır yaralayabilir.

 

Oklu Kirpi Nedir?

 

aslanin-kirpi-avi-Uzmantedavi.net

 

Oklu kirpi aslında kirpi familyasına dahil bir hayvan değildir. Ancak dikenlerinden dolayı bu ad takılmıştır Türkçe’de. Türkiye’de Güneydoğu Anadolu’da görülebilen oklu kirpiler gerek dikenlerinin boyutu ile gerek kendi büyüklükleri ile daha tehlikelidir. Dikenleri 40 cm kadar olabilen oklu kirpiler ölümcül saldırılar yapabilir. Ancak normal kirpiler gibi onlar da oklarını fırlatmazlar.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
16 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,38 / 5
blankLoading...


Etiketler:

Benzer Konular

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. TURGUT KALDIRIM dedi ki:

  Kirpiler genellikle zararsız hayvanlar olsa da arıcılık yapanlar için sıkıntı olabiliyorlar. Arıları şu gibi içen bu hayvanlar bir kovanı 10 dakika gibi kısa sürede söndürebilir. Onun için bizlerde arıcılık yaptığımızdan ötürü peteklerin çevresinde sık sık karşılaşıyoruz. Karşılaştığımızda da bir kutunun içine koyup uzak bir yere bırakıyoruz. Onun dışında kirpilerle bir sorunumuz yok. Sevimli hayvanlar. Arıcılık yapanlar dikkat etsinler ama :)

 2. ali aslan dedi ki:

  Evde kopegim var bahcede ama surekli kirpiler geziyo gece gelip kopegin onundeki mamayi yiyo ben kopege zarar vermesin diye bekliyorum gidene kadar napmaliyim nasil kovarim kirpiyi

 3. Berkcan dedi ki:

  Benim elime battı ne yapmalıyım

 4. Hafize Yıldırım. dedi ki:

  Yazlık evin bahçesin de iki gündür iri bir kirpi var ne yapmamız lazım eve girip zarar verir diye tedirginiz.?

  1. Hafize Yıldıran dedi ki:

   korkmayın ısırmaz …

 5. Mevlüt dedi ki:

  Malatya’da yaşıyorum şu sıralar dağlarımızda görülmeyen kirpiler görüyoruz ” Hystrix indica/ hint oklu kirpisi’ diye geçiyor adı. Bugun kalın bir okunu buldum ve sakliyacam. Ülkemizde malesef nesli tükenmekteymiş. Daha çok akdenizde görülüyor olması ve Malatya’ya nasıl geldiği düşündürücü..

 6. Taceddin dedi ki:

  Bizim sitede 1 büyük kirpi 2 de yavrusu var bana alıştılar onlar için her gün yuvalarına küçük kap su getiriyorum.ve evet şu konuya gelirsek kirpiler diken fırlatamaz doğru ama bazı nadir kirpilerin zehri olabilir yani şansonıza sizede gelebilir onun için her kirpi gördüğnüzde okşucam diye elinize yavaşça alıp sevmeyin eğer zehri varsa kısa süreli felç geçirebilirsiniz diye düşünüyorum. Tavsiye sadece bu bilgiden emin değilim fazla ama dikkatli olmak en iyisi.

 7. gizem dedi ki:

  Biraz once gordum cok pisti dikeni.

  1. Hafize Yıldıran dedi ki:

   eee?

Yorum Yaz