Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kombi Suyu Çok Isıtıyor

Kombi Suyu Çok Isıtıyor

Kombi Musluk Suyunu Aşırı Isıtıyor

Kombide aşırı ısınma sorunu sıklıkla görülebilen bir hatadır. Kombilerin suyu ısıtmak için kullandıkları sistemler basınç, sıcaklık ve hareket sensörleri ile organize edilmiştir. Çeşmeye gelen sıcak suyun aktığını algılamada kullanılan bir türbin ve suyun kombiden çıktığı noktadaki sıcaklığı ölçmek için kullanılan bir sensör mevcuttur. Kaloriferdeki suyu ısıtan sistemde ise bir pompa, sıcaklık sensörü ve basınç sensörü vardır. Bu cihazlardan birinin veya birkaçının arızalanması kombinin işleyişini bozar.

Kombini Suyu Aşırı Isıtması Sorunu Nasıl Çözülür?

Kombinin banyo ve musluk suyunu aşırı ısıtmasının nedeni genellikle kombinin musluk suyunun sıcaklığını ölçen sensörünün bozulmasından kaynaklanır. Musluğa aşırı ısınmış gelen suyun yolculuğunu birlikte inceleyelim. Şebekeden gelen su kombideki akış türbinini döndürür ve bunu algılayan kombi ateşlenir. Kombiden geçen su artık ısıtılmaktadır. Ancak bu ısıtmanın dozunu ayarlamak için kombinin çıkışında bulunan sıcaklık sensörünün kombiye veri göndermesi gerekir.

Boru Dışı NTC Sensörü

Bozuk sensör suyun ısındığını algılayamadığı için kombi hızla yanmaya devam eder. Siz suyu kapatınca bile durmaz ve içindeki su çok yüksek derecelere gelene kadar yanmaya devam eder. İsmi NTC olan bu sıcaklık sensörünün değiştirilmesi ile sorunun çözülmesi muhtemeldir.

NTC Sensör Değişimi

Kombiler doğalgazla çalışan ve elektronik devrelerle donatılmış cihazlar oldukları için insanlar bir arıza olması durumunda korkar ve bir yandan da muhtaç durumda kalırlar. Kombi servisleri ise müşterilerini kandırmaları ve olmadık sebeplerden parça değiştirmeleri ile ün yapmıştır. Ancak bilinçli bir tüketicinin kandırılması daha zordur. Siz bu problemi yaşıyorsanız doğrudan telefonda sensör değişimi fiyatı isteyerek dolandırıcı bayilere karşı tedbirinizi alabilirsiniz. Sensör fiyatları 2019 mayıs ayı itibariyle perakende 25 – 60 TL arasında değişmektedir. NTC sensör değiştirilmesi en kolay olan parçalardan biridir. Öyle ki boru dışı NTC’ler hiç su devresine el sürülmeden değiştirilebilir. Üstelik her arızada NTC bozulmuş olmayabilir. Boru dışı NTC sensörün termal macunu kuruduğunda da algı yeteneği düşebilir. Bu durumda sadece termal macun sürülmesi bazen arızayı çözebilir. Ancak bu işlemi işinin ehli kişilere bırakmanız gerekir. Çünkü gerçekten kombi deneme yanılma yapabileceğiniz bir cihaz değildir. Diğer yandan boru içi NTC sensörlerin değiştirilmesi için İngiliz anahtarı ya da alternatifi bir alet ve yenisini takarken dişlere sarılacak teflon bant gereklidir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

Benzer Konular

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Aluonen dedi ki:

    Sgl kardes

Yorum Yaz