Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Misofonya Nasıl Tedavi Edilir? (Sese Duyarlılık)

Misofonya Nasıl Tedavi Edilir? (Sese Duyarlılık)

Misofonya Nedir?

İnsan psikolojisi çok değişken ve kırılgan yapıya sahiptir. Bazen somut bazen ise soyut etkenler psikolojiyi etkileyebilir. Psikolojiyi bozan olumsuz etkenlerden bir tanesi de rahatsız edici seslerdir. Yüksek sesli veya aritmik sesler tüm insanları rahatsız eder. Ancak bazı insanlar hafif seslerden de aşırı rahatsız olur. Bu rahatsızlık kronikleşirse misofonya denilen durum ortaya çıkar. Misofonya hastaları uyanık oldukları her an seslerden rahatsız olarak yaşar. Bu rahatsızlık sabahın ilk saatlerinde veya gece yarısı uykudan kalkma durumunda aşırı artar. Misofonya hastalarının çevredeki seslere uyum sağlaması için bazen çok uzun süre gerekir. Bazen ise bu seslere uyum sağlayamadan sürekli gergin biçimde yaşarlar.

Misofonya Belirtileri Nelerdir?

  ->  Gündüzleri sürekli gergin olup biran önce gecenin gelmesini beklemek (Geceleri sessizlik sağlandığı için sinirlerde gevşeme ve rahatlık olur)

  ->  Cips, patlamış mısır, çekirdek gibi sürekli ses çıkartılarak yenilen şeylerden nefret etme

  ->  Parkeden çıkan ses nedeniyle basketbol maçlarını izleyememek

  ->  Normalde rahatsızlık vermeyecek seviyedeki kapı ve pencere gıcırtısından rahatsız olmak

  ->  Sınav esnasında uçlu kalem sesinden, sayfa değiştirirken çıkan sesten veya gözetmenin ayak sesinden aşırı rahatsız olmak, bunun sonucunda sınavlarda sürekli başarısız olmak

  ->  Küçük çocukların çıkardığı seslerden aşırı etkilenmek ve çocuklara karşı genel bir nefret beslemek

  ->  Sesten rahatsız olma korkusuyla evin dışına çıkmaktan ve sosyalleşmekten korkmak

Misofonya Hastaları Nasıl Rahatlayabilir?

  ->  Yankılı ve hoş sesler dinleyerek

  ->  Düzgün ritimli bir müzik dinleyerek

  ->  Sessiz bir ortamda istirahat ederek

  ->  Akan suyun sesini dinleyerek

Misofonya Nasıl Tedavi Edilir?

Misofonya hastalığının tamamen tedavi edilmesi zordur. Bu hastalığın altında yatan sebep tam olarak belirlenememiştir. Bazı kişilerde uzun süre gürültülü ortamda çalışmak, bazı kişilerde ise sessizliğe alışkın olmak bu hastalığın oluşmasına yol açabilir. Tedavi için bir psikiyatra görünmek gerekir. Sözle yapılan terapinin yanı sıra hastayı rahatsız olduğu seslere alıştırmaya çalışmak gerekir. Hastanın ilk zamanlar kendini zorlayarak sonrasında ise kendiliğinden rahatsız edici seslere dayandığı gözlemlenir. Bazı psikiyatrlar çalışan misofonya hastalarını rahatlatmak için gevşetici ilaçlar kullanabilir. Ancak hastalığın kalıcı tedavisi için psikolojik bir alışma ve onarım şarttır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
Loading...

Etiketler:

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Benzer Konular

Yorum sayfaları:

 1. Özlem dedi ki:

  Ses yüzünden ev değiştirmekten helak olmadığıma şükrediyorum. 2009’dan beri 5.evdeyim.
  Ağız şapırtısı, hüpürtüsü, horultu, burun çekme seslerine oldum olası tahammül edemem ama son 4-5 senedir, kötü ses tonuna tahammülsüzlükten tutun, topuklu ayakkabının çıkarttığı sese veya herhangi bir sert zeminde sürüklenen mobilya sesine bile tahammül edemiyorum. Adabı muaşeretten haberi olmayan, insan suretindeki hayvanlarla aynı havayı soluyoruz. Bunun sonu umarım bir gün katil olmak değildir.
  Eğer tedavi için hekim veya tedavi metodu bilen varsa Allah rızası için lütfen paylaşsın.

 2. Efe dedi ki:

  Ben 2 kez evimi satıp değiştirdim 3. de yolda galiba komşuların seslerine dahi tahamül edemiyorum Herkes şikyetini rahatsızlığını belirtmiş iyi güzel yalnız değiliz ama buna kesin bi tedavi nereden bulacağız bunu araştırıp paylaşsak nasıl olut

  1. Komşunun sesi dedi ki:

   Sorun aslında bizde değil Efe Bey, bizi üst üste yaşam boşluklarına sokanlarda. 50 tane apartmanın ortasında köpek besleyenlerde.

 3. Caygul dedi ki:

  Peki aynı sesleri kendiniz çıkarınca rahatlama oluyor mu bende sadece sakız çiğerken onun dışında tüm sesler beynimde çınlıyor deli oluyorum

 4. Enes dedi ki:

  Bu hastalık bendede var ve ailem ile yemek yiyemiyorum dışarı çıktığımda ise bu sesleri duyduğum da onlarin görgüsüzlüğü deyip gecistiriyorum deneyin biraz da olsa faydası olur (bazen adamlarla Söve Söve akraba oluyorum ama neyse )..

 5. Nermin dedi ki:

  Acaba bu rahatsızlık bendede olabilirmi çünkü ben yemek yerken cikan seslerden saatin tiktak sesinden kalemin uzerine surekli basildiginda cikan sesten kagit yırtılması ayak sesi yuksek sesli müzik kalem actiginda cikan ses pet sisedeki sesler gibi bircok seslerden rahatsiz oluyorum bunu yapan kisilere birsey diyemezsem yuzumu yoluyorum veya sinirden agliyorum ?

 6. Sessizlik dedi ki:

  28 yaşındayım ve daha önce psikiyatriye gitmeme rağmen böyle bir hastalık olduğunu yeni öğreniyorum. Yıllarca etrafımdakilere sessiz sakız çiğnetmek için uğraştım. Okullarda teneffüslerde yalnız zaman geçirdim. Anlamsızca çıkan sürekli seslerden nefret ediyorum:( Yemekteki şapırtılar yetmezmiş gibi birde yemek sonunda dilleriyle diş temizleyenlerden de nefret ediyorum. Bozuk para sesinden, lavaboda uzun süre burun boğaz temizlenmesi kabuslarım. Uzun süre insanlarla aynı ortamda kalacaksam kulaklık olmadan olmuyor.
  Yalnız ben yıllarca şunu anlatmaya çalıştım, bizim beklentilerimiz tamamen görgü kuralları aslında. Toplumda uyulması gereken bazı kurallar olduğunu düşünüyorum.
  Yalnız olmadığımı bilmek beni çok mutlu etti.
  8 aydın evliyim ve hayatın bana en fena darbesi eşimin sürekli ara vermeden horluyor olması ve uyku apnesi hastası olması. Onunla yaşayabilmek için evin en zıt iki köşesinde uyumam gerekiyor.
  Herkese aykırı seslerin çıkmadığı huzurlu bir hayat diliyorum.
  Memnun kaldığınız bir dr varsa lütfen bilgilendirin beni de.Katil olmadan…

 7. Öznur dedi ki:

  Bende aynı durumdan şikayetçiyim dayanılmaz hale geldi üzülüyorum kimse anlamıyor yalnız olmadığımı bilmek güzel

 8. Aslı dedi ki:

  Ben insanların sömkürme, burnunu çekme, ağzını şapırdatarak yemek yeme ve 1şeyler içerken çıkardıkları hatta içtikleri şeyi yuttukları seslerden bile aşırı rahatsız oluyorum.. O ki bu sesler olduğunda sinirleniyor, odağım dağılıyor ve ellerim titremeye başlıyor.

 9. Günay sagir dedi ki:

  Sinir basiyor ağız sapirtisinda karşındakini öldürecek kadar sinirlerim kontrol dışına çıkıyor. Bide uyardigim halde devam ediyorsa ve bana laf söylüyorsa inanın cinayet islememe ramak kaliyor

 10. Günay sagir dedi ki:

  Yanimda hopurdetilerek icilen cay kahve yanmasada yada benim masamda ağzını sapirdatarak yenilen yemek bütün sinir sistemi mi ziplatiyor. Birden öfke basiyor. Inanın o esnada ağzını sapirdatana saldırıp zarar vermek istiyorum. Çoğu lokantalarda yemek yiyemiyorum sırf bu yüzden cinayet isleyebilecek duruma geliyorum ağız sapirtisinda

 11. Sena dedi ki:

  Ben sinirden ağlıyorum artik sıkıldım bu durumdan herşeyden rahatsız oluyorum ailemle kavga ediyorum masayı terkediyorum sinirden onlarla vakit geçiremiyorum okula arkadaşımla tartışıyorum :/

 12. Feride dedi ki:

  Küçüklüğümden bu yana olan bir hastalık bu bende ve cok büyük problemler yaşıyorum burun çekilmesi,sakız çiğnenmesi,ağız şapirdatılması,biseyin katur kutur yenmesi,çekirdek çitlenmesi,birşeyin höpürdetilerek içilmesi,telefon tuş sesleri gibi bu sesler beni katil edebilir yapan en sevdigim kisi bile olsa bir kaşık suda boğabilirim bu takıntım yüzümden yıllardır evine gidip kalmadığım,aynı sofraya oturmadığım akrabalarım var,ortamlardan kaçıyorum,toplu taşima araclarına kulaklik olmadan binemiyorum,sınavlara giderken nolur burnunu çeken olmasın diye dua ediyorum çıldırıyorum :(

  1. Didem dedi ki:

   aynen ailemle yemek yerken bile masayı terkediyorum ve deliye dönüyorum kötü bişey

   1. Günay sagir dedi ki:

    Ailemi uyardigim halde yapıyorsa inanın o esnada onlara başka bir yerden zarar gelse sırf ağzını sapirdattigi için kilimi bile kipirdatmayacak duruma geliyorum. Sonrada neden böyle düşünüyorum diye kendime kızıyorum. Daha sonra galiba hep onlar haklı diyorum. Ama o esnada haksız olan benmisim gibi oluyorum bütün olaylara karşı.

 13. Rumeysa dedi ki:

  Merhaba benim 7 yaşında erkek kardeşim var.Öksürük seslerinden,nefes alıp vermemizden şikayet ediyor.Ve bu rahatsızlığını inadına öksüren kişinin yüzüne doğru öksürerek kendini rahatlatıyor.Öksürmesse o kişin yüzüne doğru bu sefer ağlıyor öksüremedim diye psikiyat getirdik bizi öksürükleri tekrarlarken duymamazlıktan gelin dedi.Ama elimizde deyil bizi çok yoruyor

  1. mustafa kayan dedi ki:

   kardeş, en güzel tedavilerden biri, nefret ettiği sesi çıkaranın o çocuğa samimi bir sevgi göstermesidir, ayrıca nefret edilen sesin ses kaydı ile kaydedilip günlük bir miktar dinletilmesiyle bu durum biter. sevgiyle kalınız.

Yorum Yaz

Yorum sayfaları: