Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Tatlandırıcılar Hakkında Merak Edilenler

Tatlandırıcılar Hakkında Merak Edilenler

Tatlandırıcı Nedir?

Şeker; fiziksel bir ihtiyaç değildir, tamamen lezzet kaygısı nedeniyle kullanılan bir üründür. Şekerin yüksek kalorisini ve maliyetini hesaba katan üreticiler birim kaloride şekerden çok daha fazla tat veren ürünler keşfetmişlerdir. Bunlara da halkın rağmen göstermesi amacıyla tatlandırıcı adını verilmiştir. Tatlandırıcıları günümüzde yaygın kullanılan bir ürün haline getiren ise glikozun kilo aldırıcı etkisidir. Glikoz, herhangi bir tatlandırıcıdan çok daha fazla kalori içeren bir moleküldür.

Tatlandırıcı Çeşitleri Nelerdir?

  ->  Aspartam

  ->  Sakarin

  ->  Neotam

  ->  Sukraloz

  ->  Stevia

En Sık Kullanılan Tatlandırıcı Hangisidir?

En sık kullanılan tatlandırıcı aspartamdır. Aspartam, 20. yüzyılın ortalarında keşfedilmiştir. Keşfedilmiştir diyoruz çünkü aspartam bilinçli olarak değil tesadüfen bulunmuştur. James Schlatter, ülseri tedavi edecek bir ilaç ararken yaptığı karışımdan bir parça eline dökülmüştür. Dökülen bileşiğin tadına bakan bilim adamı, bunun oldukça tatlı olduğunu görmüş ve yapısını incelemeye başlamıştır. Şekerden 200 kat daha tatlı bu bileşiğin insanlık için yeni ve faydalı bir ürün olduğunu anladıktan sonra da daha fazla üretmeye başlamıştır. Aspartam, sıcak tatlıların içerisinde yapısı bozulur. Soğuk içeceklerde kullanılması daha uygundur.

Tatlandırıcılar Nerelerde Kullanılır?

  ->  Şerbetli tatlıların şerbetinde

  ->  Sütlü tatlıların içerisinde

  ->  Soğuk içeceklerin içerisinde

  ->  Süt veya çayın içerisine katılarak

Tatlandırıcıların Yararları Nelerdir?

  ->  Tatlandırıcılar, şekerden daha düşük kalorilidir. Bu sayede fazla kilo alınmasının önüne geçerler.

  ->  Tatlandırıcılar, şeker kadar mikroorganizma üremesine elverişli maddeler değildir. Bu nedenle şeker yerine tatlandırıcı kullanan kişilerde diş çürüğü daha az görülmektedir.

  ->  Şeker hastaları, yaşam boyunca şekerli tatlılardan uzak durmak zorundadır. Aksi halde kullandıkları insülin iğneleri de işe yaramaz. Ancak tatlandırıcı ile yapılan tatlıların sağlık açısından pek zararı yoktur. Çünkü kan şekerini glikoz kadar yükseltmezler.

  ->  Tatlandırıcıların üretim maliyeti glikoz şekerinden çok daha düşüktür. Bu nedenle üreticiler tatlıların içerisinde glikoz yerine bu molekülleri kullanmaktadır.

Tatlandırıcıların Zararları Nelerdir?

  ->  Fazla miktarda tatlandırıcı kullanımı şekerden kopamamaya sebep olur. Bu da içine glikoz şekeri koyulan bir tatlıyı da cazip hale getirir.

  ->  Tatlandırıcıların birçoğu yapaydır. Bu nedenle fazla tüketildiklerinde mide, karaciğer ve böbrekler için yük oluşturur.

  ->  Tatlandırıcılar sıcak tatlılar içerisinde kullanıldığında yapısı bozulur. Bu da hem tatlının kıvamını bozar hem de tatlandırıcı yerine glikoz şekeri kullanmaya yöneltir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz