Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Vücut Geliştirenler İçin 8 İdeal Besin

Vücut Geliştirenler İçin 8 İdeal Besin

Kırmızı Et

Protein değeri en yüksek olan et ürünüdür. Aşırı tüketildiğinde kolesterolü yükseltebilir. Bu nedenle, hazırlanan beslenme programındaki miktar kadar yenmelidir. Ayrıca alınan kırmızı etin yağsız kısımlardan seçilmesi tavsiye edilir. Aksi halde gereksiz kalori alınmış olur.

Tavuk Eti

Tavuk eti, kırmızı et kadar olmasa da protein değeri yüksek bir gıdadır. Ayrıca kalorisi kırmızı etten daha düşüktür. Özellikle kolesterolü yüksek olan kişilerde protein kaynağı olarak kırmızı et yerine tavuk eti tüketilmesi önerilir.

Balık Eti

Balık eti, en ideal et ürünüdür denebilir. Balığın protein değeri tavuk ile eşdeğerdir. Hatta bazı balık türlerinde kırmızı et kadar protein bulunur. Ayrıca kalori değeri kırmızı etten düşüktür ve kolesterole etkisi bakımından kırmızı etten daha masumdur. Balığın içerisinde sporcular için çok önemli olan B12 vitamini de bulunur. Bu sayede yüksek miktarda enerji sağlar.

Yumurta

Yumurta, bilindiği gibi iki farklı kısımdan oluşur. İç kısımdaki yumurta sarısı kalori deposudur. Sporcunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi fazlasıyla karşılayabilir. Ayrıca kolesterolü yükseltir. Yumurtanın dış kısmındaki yumurta akı ise tamamen proteinden oluşur. Kas gelişimi için oldukça etkilidir.

Esmer Pirinç

Esmer pirinç protein değeri en yüksek olan tahıllardan biridir. Beyaz pirinç gibi katkı maddesi de içermez. Bu sayede hem doğal hem de düşük karbonhidratlı bir pilav hazırlama olanağı verir.

Bulgur

Bulgur, yüksek miktarda protein içerir. Kalorisi düşüktür. Bu sayede hem kas geliştirmek hem de yağlardan kurtulmak isteyenler öğünlerde bulgur tüketebilir. Yalnız çiğ köfte gibi bulgurun çiğ olarak kullanıldığı yemekler şişkinlik yaratır. Bu nedenle bulgur pilavı hazırlayarak tüketmek en ideal yoldur.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, yüksek miktarda enerji içerir. Ancak tereyağı gibi kolesterol yükseltme, damar tıkama benzeri sorunlara yol açmaz. Ayrıca sindirimin düzenlenmesine yardımcı olur ve şişkinliği önler.

Turunçgiller

Turunçgiller yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu sayede sporcunun vücut direncini artırır ve enerji verir. Ayrıca turunçgillerden alınacak vitaminler kas yapımında çalışan pek çok enzim için gereklidir.

Etiketler:

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Benzer Konular

Yorum sayfaları:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yorum sayfaları: